Letecké vojenské cvičení Ample Strike skončilo, zúčastnilo se ho 600 vojáků

foto Ilustrační foto - Logo mezinárodního vojenského cvičení Ample Strike 2019 na uniformě jednoho z vojáků na snímku pořízeném 11. září 2019 na základně vrtulníkového letectva u Náměště nad Oslavou.

Praha - Leteckého vojenského cvičení se zahraniční účastí Ample Strike, které dnes v Česku po třech týdnech skončilo, se zúčastnilo 600 vojáků aliančních armád. Cvičili na letišti v Náměšti nad Oslavou, v Čáslavi, Pardubicích, ve výcvikovém prostoru Boletice a v Bechyni. Hlavním cílem bylo sladění činnosti předsunutých leteckých návodčí s posádkami letadel a velitelů na zemi. Posádky více než 20 letounů a vrtulníků strávily ve vzduchu 450 hodin. ČTK to sdělila Jindřiška Budiková, tisková a informační důstojnice 22. základny vrtulníkového letectva v Náměšti nad Oslavou.

Osmý ročník mezinárodního cvičení začal 30. srpna a skončil dnes, kdy se poslední zahraniční letadla rozletěla domů z vrtulníkové základny u Náměště nad Oslavou. Zaměřený byl především na trénování schopností předsunutých leteckých návodčí, tzv. JTAC (Joint Terminal Attack Controller). Ti patří mezi elitní vojáky, kteří často působí v utajení za nepřátelskými liniemi. Piloty pak navádějí na cíl. Čtrnáct týmů JTAC z devíti členských států NATO během cvičení provedlo 889 navedení letadel na cíl, uvedla dnes mluvčí.

Vzdušné síly české armády reprezentovaly vrtulníky Mi-24 a letouny JAS-39 Gripen, doplňovaly je ještě Mi-171 Hip a L-159 Alca. Do cvičení se zapojily také maďarské letouny JAS-39 Gripen, nizozemský L-39C Albatros, německé cvičné stroje Learjet LJ-35 a Pilatus PC‑9. Texaská národní garda přispěla bezpilotním letounem MQ-9 Reaper, který působil z českého území poprvé. Bezpilotník může podle dostupných informací zůstat ve vzduchu až 30 hodin. Sloužit může k bojovým zásahům nebo pro průzkum. Američané či Britové ho nasadili v Afghánistánu, Iráku i v bojích proti radikálům z takzvaného Islámského státu, použit byl údajně i k útoku na generála íránských revolučních gard Kásema Sulejmáního, který byl zabit při útoku amerických bezpilotních letounů v Bagdádu na začátku loňského roku.

Premiéru na cvičení Ample Strike zažili také američtí piloti stíhaček F-15 E Strike Eagle. Prováděli například tankování za letu ve spolupráci s tankerem KC-135. Stíhačky vzlétaly z britské základny RAF v Lakenheath a tankovaly nad Českými Budějovicemi.

Kvůli pandemii koronaviru se letošní cvičení konalo za zpřísněných opatření. Všichni zúčastnění se museli prokázat negativním PCR či antigenním testem, dokladem o očkování nebo o prodělaném onemocnění covid-19.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je čtvrtek 21. října 2021

Očekáváme v 13:00 16°C

Celá předpověď