V Česku se na podzim uskuteční cvičení armád V4

foto Čeští vojáci, armáda, výcvik - ilustrační foto.

Praha - Česká republika bude v říjnu hostit mezinárodní cvičení pozemních sil nazvané Czech Lion (Český lev), kterého se zúčastní armádní jednotky zemí visegrádské čtyřky. Cvičení bude zaměřeno na schopnost vzájemné spolupráce, koordinace velení a předávání informací. Zapojí se do něj téměř 800 vojáků Česka, Slovenska, Polska a Maďarska, informovala ČTK Vlastimila Cyprisová z tiskového oddělení generálního štábu.

Za českou armádu se cvičení zúčastní 7. mechanizovaná brigáda, 73. tankový prapor, 132. dělostřelecký oddíl a další podpůrné prvky. Vzdušné síly bude reprezentovat 25. protiletadlový raketový pluk a 22. základna vrtulníkového letectva. Cvičení se bude konat v Hranicích, Přáslavicích a v Centru simulačních a trenažérových technologií v Brně.

"Cílem cvičení bude prověření schopností velitelů a mezinárodních štábů velet podřízeným jednotkám bojového uskupení, společně plánovat a řídit boj a pružně reagovat na aktuální vývoj situace na bojišti," uvedl velitel pozemních sil české armády Josef Kopecký.

V úterý se v Praze konala první plánovací konference za účasti víc než dvaceti příslušníků všech čtyř armád, hlavní plánovací setkání bude v květnu. "Každý štáb má jinou strukturu velení. Cvičení bude zaměřeno na schopnost vzájemné spolupráce a na řízení plánování. Současně prověříme, jakým způsobem bude fungovat informační tok," poznamenal velitel 7. mechanizované brigády Jiří David. Bojová nařízení a hlášení budou vydávány v angličtině. "V mateřském jazyce bude probíhat komunikace pouze uvnitř jednotlivých praporů," dodala Cyprisová.

Státy visegrádské skupiny jsou členy NATO, jejich armády úzce spolupracují při výcviku i při některých mezinárodních akcích, například v Pobaltí.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je neděle 25. srpna 2019

Očekáváme v 9:00 21°C

Celá předpověď