Lidé si krátce po znovuotevření obchodů odnášeli první nákupy

foto V nákupním centru na okraji Břeclavi mohly 27. dubna 2020 znovu otevřít všechny provozovny, které byly více než měsíc zavřené kvůli epidemii koronaviru.

Praha - Lidé si krátce po zahájení provozní doby z obchodů, které se po nucené pauze dnes znovu otevřely, odnášeli první nákupy. Zákazníky bylo v centru Prahy podle zpravodajky ČTK možné vidět v prodejnách obuvi, oblečení i elektra. Nakupovaly téměř výhradně ženy, převážně staršího středního věku. Obchodníci upozorňovali na otevření výraznými poutači s hesly "život je zpět" nebo "už k nám znovu můžete", často lákající na slevy či jiné akce. Kolem poledne nebyl zájem velký, fronty se v místech centru ani na severním okraji Prahy, kde byl zpravodaj ČTK, netvořily.

Otevřené obchody měly, jak stanovují požadavky ministerstva zdravotnictví, u vstupu dezinfekce a ochranné pomůcky. Místo jednorázových rukavic byly často vidět jen mikrotenové sáčky. Ve vlajkové prodejně Baťa na Václavském náměstí pracovník u vstupu každému příchozímu zákazníkovi nastříkal ruce dezinfekcí.

Kolem 13:00 bylo prázdno v obchodu s dámskými oděvy U Ludmily v Praze 8, stejně jako ve vedlejším obuvnictví. Problém s dodržováním rozestupů nebyl kolem 13:30 ani v prodejně Nike v ulici Na příkopě, kde byli obsluhováni čtyři lidé. Ještě méně zákazníků bylo ve vedlejším Weekendu. Luxury outlet Prague v téže ulici pak zůstal zavřený, podobně jako některé obchody v domě Máj.

Ve většině prodejen se část personálu věnovala zákazníkům, další zaměstnanci čistili vitríny či dveře. Pravidla bezpečného nákupu mají prodejci vylepené na výlohách, případně stojanech u vstupu.

Vláda ode dneška povolila otevřít provozovny do 2500 metrů čtverečních, které nejsou součástí obchodního centra nad 5000 metrů čtverečních, nebo mají vchod zvenku. Personál musí manipulovat se zbožím v rukavicích, a regulovat povinné minimálně dvoumetrové odstupy zákazníků. V prodejnách oděvů je zakázáno oblečení zkoušet, obuv je možno zkoušet jen s ponožkou a po dezinfekci rukou. Dle současného vládního harmonogramu by se od 11. května mohla otevřít také obchodní centra. Z důvodu zamezení šíření koronaviru byla většina obchodů od 14. března zavřená.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je čtvrtek 24. září 2020

Očekáváme v 11:00 22°C

Celá předpověď