V Česku se loni ubytovalo rekordních 22 milionů hostů

foto Turisté za deštivého počasí na Plečnikově vyhlídce v Jižních zahradách Pražského hradu - ilustrační foto.

Praha - V českých hotelech, penzionech či kempech se loni ubytovalo rekordních téměř 22 milionů hostů, což bylo o 3,5 procenta více než předloni. Počty hostů rostly již sedmým rokem za sebou. V hromadných ubytovacích zařízeních loni strávili přes 57 milionů nocí, což bylo rovněž rekordní množství. Vyplývá to údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Návštěvnost z hlediska počtu příjezdů i přenocování se zvýšila takřka ve všech krajích. "Pouze na Vysočině došlo k mírnému poklesu počtu přenocování o 0,4 procenta vlivem poklesu zájmu u cizinců," uvedli statistici. Nejméně nocležníků v zemi měl Pardubický kraj, nejvíce tradičně Praha. Do metropole jich zavítalo přes osm milionů, do východočeského regionu přes 480.000.

Podle analytika Lukáše Kovandy z Czech Fund byl loni počet přenocování rekordní, ale průměrný počet přenocování na jednu osobu v posledních letech klesá. Loni to podle něho bylo 2,6 noci na osobu. "Ještě v roce 2014 průměrný počet přenocování činil 2,8 noci. Pokles je zvláště patrný u zahraničních hostů, i když v menší míře k němu dochází i v rámci vnitrozemské turistiky. Zkracování délky pobytu souvisí do značné míry s nárůstem počtu návštěvníků z asijských zemí, kteří i loni vykazovali nejnižší průměrný počet přenocování," dodal.

V ubytovacích zařízeních se v loňském roce ubytovalo o něco více domácích hostů než zahraničních. Meziročně se domácí návštěvnost zvýšila o 4,4 procenta na 11,1 milionu hostů a zahraniční o 2,6 procenta na 10,9 milionu návštěvníků. Statistici ale podotkli, že přírůstek zahraničních návštěvníků byl v porovnání s obdobím 2017-2018 poloviční.

Nejvíce zahraničních hostů loni opět přijelo ze sousedního Německa, ubytovaných jich bylo dva miliony. Za Německem následovaly stejně jako předchozí rok Slovensko se 750.000 hosty a Poláci, kterých přijelo zhruba 673.000. Čtvrté místo udržela Čína, u ní ale návštěvnost meziročně o procento klesla. Za Čínou následovaly Spojené státy, Rusko, Británie, Itálie, Jižní Korea a Ukrajina.

Meziroční propad návštěvníků z Číny lze podle hlavního ekonoma společnosti BH Securities Štěpána Křečka přičíst vyostřování vztahů mezi Českou republikou a Čínou, uvedl. Zároveň ale upozornil, že u Poláků a Američanů byl zaznamenán výrazný nárůst obliby ČR.

"Mírný pokles v návštěvnosti čínských turistů zaznamenaly i v řadě jiných evropských destinací. Za tímto trendem stála především měnící se nálada na spotřebitelském trhu a zpomalení čínské ekonomiky. Letos můžeme očekávat, že se do návštěvnosti projeví také zákazy s cestováním v pevninské Číně kvůli koronaviru," uvedl ředitel zahraničního zastoupení CzechTourism v Číně Lukáš Pokorný.

Více než desetina turistů (1,937 milionu) loni využila k přespání ostatní ubytovací zařízení, kam podle statistiků spadá i sdílené ubytování typu Airbnb. Počet hostů v této ubytovací kategorii stoupl loni meziročně o čtyři procenta, zatímco v roce 2018 byl nárůst zhruba desetiprocentní. Na sdílené ubytování prostřednictvím aplikací typu Airbnb si stěžují hoteliéři nejen v Praze. Vedení Prahy usiluje o zákonnou regulaci těchto platforem. Primátor Hřib dnes České televizi sdělil, že problém řeší radní Hana Marvanová, která dnes teze města představila na ministerstvu pro místní rozvoj. Podle Hřiba je v centru Prahy 15.000 bytů na Airbnb, z čehož v 80 procentech jde o celé pronajímané byty, které nemají nic společného s původní myšlenkou sdíleného bydlení.

V samotném čtvrtém čtvrtletí loňského roku se počet ubytovaných hostů zvýšil o 4,1 procenta na necelých 4,7 milionu. Zahraničních turistů přibylo 3,4 procenta a domácích pět procent. Nejvíce zahraničních turistů přijelo z Německa. Ve sledovaných zařízeních se jich v posledním čtvrtletí ubytovalo přes 520.000.

Podle ředitele portálu Slevomat Ladislava Veselého tuzemský cestovní ruch čeká vysokou poptávku i letos. Češi si podle něj budou ale muset připlatit. "Vyprodané ubytovací kapacity motivují hoteliéry postupně zvyšovat ceny. Ty navíc v tomto kroku podporuje fakt, že ekonomické ochlazení nepřichází a navíc mzdy nadále rostou. Chuť Čechů utrácet a užívat si by tak neměla opadat," uvedl.

Podle ředitele agentury CzechTourism Jana Hergeta aktuální statistiky ČSÚ potvrzují, že skladba zahraničních návštěvníků je vyvážená. "Pokles návštěvnosti z jednoho významného trhu nepoškodí celý sektor," uvedl. CzechTourism se podle něj snaží o prodloužení průměrné doby pobytu turistů a lepší distribuci návštěvníků do mimopražských regionů. "To se vloni dařilo například v Jihomoravském kraji," dodal.

Hosté ubytovacích zařízení v Česku v roce 2019:

Počet hostů Rozdíl oproti 2018 (v %)
Německo 2,075.956 2,2
Slovensko 749.977 2,6
Polsko 672.571 8,4
Čína 612.048 -1,0
USA 583.614 5,3
Rusko 564.794 3,8
Británie 495.572 0,1
Itálie 409.623 0,3
Jižní Korea 384.532 -7,4
Ukrajina 271.933 28,7

 

Zdroj: ČSÚ

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je čtvrtek 1. října 2020

Očekáváme v 11:00 15°C

Celá předpověď