V Brně vystavují betlémy a dioráma Život Kristův zhotovené z vlny

foto Historické, ale hlavně současné betlémy vystavuje od 8. prosince 2018 Letohrádek Mitrovských v Brně. Tradiční adventní výstavu letos korunuje dioráma Život Kristův (na snímku) se zvukovou smyčkou a nasvětlením. Postavy jsou zhotovené z vlny. Cílem ojedinělého, letos dokončeného díla je přiblížit návštěvníkům včetně dětí nejen vánoční příběh, ale i další motivy z Kristova života. Výstava potrvá do 13. ledna, lidé si ji mohou prohlédnout každý týden od úterý do neděle s výjimkou Štědrého dne, Silvestra a Nového roku. Výstavu doplňují adventní a vánoční floristické dekorace.

Brno - Historické, ale hlavně současné betlémy vystavuje ode dneška Letohrádek Mitrovských v Brně. Tradiční adventní výstavu letos korunuje dioráma Život Kristův se zvukovou smyčkou a nasvětlením. Postavy jsou zhotovené z vlny. Cílem ojedinělého, letos dokončeného díla je přiblížit návštěvníkům včetně dětí nejen vánoční příběh, ale i další motivy z Kristova života.

Mezi vystavenými betlémy jsou dřevěné vyřezávané práce z východních Čech, které po desetiletí vyrábí členové rodiny Haldových ze Sedloňova v Orlických horách. "Betlémy Jarmily Haldové a jejích synů se vyznačují pestrou barevností a velkým množstvím darovníků, tedy postav, které přicházejí v betlému obdarovat Ježíška," uvedl jeden z kurátorů Petr Lukas.

Haldovi jsou také sběratelé, betlémy si přivážejí ze svých cest po světě. Na vánoční výstavě tak mohou návštěvníci obdivovat betlémy z Itálie, Ruska, Bolívie, Mexika nebo Afriky.

Autorkou výjevů z Kristova života, takzvaného ročního betlému, je Ivana Langrová z Beskyd. Z ovčího rouna z vlastního chovu zhotovila 105 lidských postaviček a zvířat v 26 scénách. Příběh začíná zvěstováním Panně Marii a končí ukřižováním Krista. Autorka na díle pracovala dva roky, výroba propracovanější postavy o výšce 30 centimetrů trvala až týden.

Různě barevná vlákna získává autorka od ovcí různých plemen. Ostříhanou vlnu 20 hodin propírá na valše za použití přírodních mýdel. Podle ročního období nechává propranou vlnu prosychat dva až sedm dnů, následuje ruční krumplování - tedy rozčesávání vláken. Potom se vlna barví. Některé její části zůstávají v přirozené barevnosti, na další se používají přírodní barviva, a pokud je to nutné, také chemické barvy.

Tvarování figur provádí autorka speciální plstící jehlou. Hotové výrobky ošetří proti škodlivému hmyzu. K některým scénám vytváří ještě stavby z přírodnin, například samorostů, kůry, dřeva a kamení.

Výstava potrvá do 13. ledna, lidé si ji mohou prohlédnout každý týden od úterý do neděle s výjimkou Štědrého dne, Silvestra a Nového roku. Výstavu doplňují adventní a vánoční floristické dekorace.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

31°C

Dnes je středa 24. července 2019

Očekáváme v 5:00 19°C

Celá předpověď