Ministryně: Dokud bude ČR bezpečná země, bude počet turistů růst

foto Mezinárodní veletrh cestovního ruchu Go a veletrh turistických možností v regionech Regiontour začaly 17. ledna 2019 na brněnském výstavišti. Potrvají do 20. ledna.

Brno - Dokud bude trvat současná bezpečnostní situace ve světě a Česko bude mít status jedné z nejbezpečnějších současných zemí, měl by počet turistů v Česku růst, předpokládá ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO). Loni za první tři čtvrtletí se v Česku ubytovalo 17 milionů turistů a roste jak počet tuzemských, tak zahraničních hostů, řekla ministryně ČTK na zahájení veletrhů cestovního ruchu Go a Regiontour v Brně. Dvě vítězství v letošním ročníku Velké ceny cestovního ruchu získala v Brně Jihočeská centrála cestovního ruchu.

Fotogalerie

Počty turistů rostou několik let po sobě. "Domácí a zahraniční jsou zhruba půl na půl, což mě těší. Zahraničních bylo 8,2 milionu. Zjišťujeme u nich i zpětnou vazbu a stále častěji slýcháme, že se jim tu líbí a že se sem chtějí vrátit. Dokonce začínají chválit i služby, s čímž jsme měli v minulosti problémy," řekla Dostálová. Stále roste počet turistů z východní Asie a Číňané už se dostali do první pětky zemí.

Česko patří k nejmírumilovnějším zemím světa podle Světového mírového indexu (GPI), který loni v létě zveřejnil britský Institut pro hospodářství a mír (IEP). Mezi 163 hodnocenými státy je sedmá nejlepší. Index odráží míru kriminality, snadnost přístupu ke zbraním, velikost armády a její výzbroj, příspěvky na mírové mise OSN, vztahy se sousedními zeměmi, mírumilovnost demonstrací, míru nátlaku politického systému na občany či účast na zahraničních konfliktech.

Situace se podle Dostálové začne měnit ve chvíli, kdy se situace ve světě uklidní. "Pak nám samozřejmě budou konkurovat přímořské země," uvedl Dostálová. Turistů může ubývat i v důsledku ekonomického zpomalení či recese. "Proto je potřeba podporovat tuzemský turistický ruch a rozvoj služeb, protože když rodina bude mít méně peněz, bude hledat dovolenou v Česku," řekla Dostálová.

Tuzemskému cestovnímu ruchu podle ní pomohlo jak zlevněné jízdné pro studenty a důchodce, které zavedla vláda loni, tak EET. "Studenti a důchodci začali po Česku hodně jezdit a EET narovnala podnikatelské prostředí, což přiznávají i hoteliéři. Jsou před námi i další výzvy v podobě sdílených služeb, abychom pomohli narovnávat prostředí," řekla Dostálová.

Jihočeská centrála cestovního ruchu získala dvě ocenění

Stánek Jihočeského kraje na brněnském výstavišti, kde 17. ledna 2019 začaly mezinárodní veletrh cestovního ruchu Go a veletrh turistických možností v regionech Regiontour. Potrvají do 20. ledna. Dvě vítězství si v letošním ročníku Velké ceny cestovního ruchu odnesla Jihočeská centrála cestovního ruchu. Uspěla v kategorii Nejlepší jednotná kampaň, v níž soutěžila s projektem Jižní Čechy pohodové. Jako nejlepší turistický produkt vybrala porota Pivní stezky v jižních Čechách, uvedla dnes v tiskové zprávě jednatelka pořádajícího vydavatelství COT media Eva Frindtová. Ceny převzali vítězové na brněnských veletrzích cestovního ruchu Go a Regiontour.

"V případě kampaně nás oslovila nejen její kreativní složka, ale také komplexnost. Pivní stezky jsou zase ukázkou, že i k tak tradičnímu tématu lze přistoupit s invencí," uvedl ředitel veletržní akce Miloň Mlčák.

V kategorii Nejlepší elektronický projekt, v níž porota posuzovala zejména webové stránky a mobilní aplikace, uspěl Pardubický kraj s turistickým portálem Vychodni-Cechy.info. Ocenění si vysloužil mimo jiné tím, jak se tato zažitá platforma fungující od roku 2006 neustále rozvíjí.

Nejlepší lázeňský a wellness balíček by od Lázní Luhačovice. Jedná se o cyklus pobytů s názvem Za krásami Východní Moravy. "Porota ocenila, jak je při těchto pobytech kombinována lázeňská péče se zajímavým programem po celém Zlínském kraji," uvedla Frindtová.

Po roční pauze se vyhlašoval vítěz kategorie Start-up roku v cestovním ruchu. Stal se jím projekt na fotografy zaměřené cestovní kanceláře Inscape Photo Tours.

Veřejnost v hlasování rozhodla také o cestovní kanceláři roku, kterou se stala Exim Tours. Nabízí pobytové i poznávací zájezdy do zemí celého světa.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je sobota 24. srpna 2019

Očekáváme v 15:00 26°C

Celá předpověď