Na cvičišti Bahna byl po roce den pozemního vojska, zatím bez diváků

foto Den pozemního vojska Bahna 2021 s ukázkami historické techniky se konal 26. června 2021 v obci Strašice na Rokycansku. Na snímku samohybná kanónová houfnice vz. 77 Dana.

Strašice (Rokycansko) - Několikahodinový program s dynamickými ukázkami vlastností armádní techniky, ukázkami historické techniky či zásahu hasičů, vězeňské služby nebo policejní zásahové jednotky nabídl 31. ročník Dne pozemního vojska Bahna. Na cvičišti Bahna u Strašic v Brdech se hojně navštěvovaná akce loni kvůli pandemii koronaviru nekonala vůbec. Letos se s ohledem na vládní opatření program uskutečnil, ale bez přítomnosti veřejnosti. Lidé mohli sledovat přímý přenos na internetu, řekl ČTK tiskový a informační důstojník Velitelství pozemních sil Ladislav Kabát.

Fotogalerie

I když na venkovních kulturních akcích může být ode dneška až 5000 lidí, stále je to jen zhruba desetina diváků, kteří každoročně na Bahna mířili. Fandové současné i historické armády a její techniky si i při přenosu přišli na své. "S hlavním organizátorem, což je Nadace pozemního vojska, jsme připravili soubor ukázek ovládání vojenské techniky, doplněné tatickými drily našich vojáků," řekl zástupce velitele pozemních sil Pavel Kolář.

Armáda na Bahnech letos nepřipravila tradiční hodinovou kombinovanou tematickou ukázku, v kratších dynamických ukázkách ale předvedla vlastnosti těžké techniky, jako jsou tanky T-72, bojová vozidla pěchoty, kolové obrněné transportéry Pandur či samohybné houfnice Dana. Z lehčí techniky se předvedla obrněná vozidla Iveco a obrněné automobily Kajman, nad prostorem při jedné z ukázek létaly i bojové vrtulníky Mi-24 a víceúčelové vrtulníky Mi-17, z nichž předváděli vojáci slanění na takzvaném rychlém laně (fast rope), což je alternativa ke klasickému slaňování pomocí sedacího úvazku a slaňovací osmy.

Nechyběla ani ukázka seskoku výsadkářů. Dvě bojové akce předvedly vojenské historické kluby, jejich ukázky byly připravené už na loňská Bahna k 75. výročí konce druhé světové války.

Každoročně se Bahen účastní kolem tisícovky profesionálních vojáků se stovkami kusů techniky. Letos se akce účastnilo zhruba 250 vojáků a vidět bylo kolem 40 kusů vojenské techniky, uvedl Kabát. Akce se podle něj obešla bez problémů a komplikací. "Těšíme se, že snad za rok budeme moci opět na Bahnech přivítat i veřejnost," dodal.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

12°C

Dnes je středa 27. října 2021

Očekáváme v 19:00 9°C

Celá předpověď