V boji proti severoamerickým požárům pomáhají i zahraniční posily

foto Hasič u hořícího domu v kalifornské Plumas County.(snímek z 24. července 2021)

Portland - Do amerického státu Oregon přijel pomoci hasit největší lesní požár na území USA tým z Nového Mexika, hasiče v kanadské provincii Britská Kolumbie dokonce v sobotu posílila stovka mexických kolegů. Severoamerické oblasti těžce zasažené lesními požáry nezvládají živly dostat pod kontrolu vlastními prostředky a do akce se dostávají domácí i zahraniční posily. Zatímco oregonský Bootleg Fire se nyní daří potlačovat, v Kalifornii se dva velké požáry dál rozrůstaly a guvernér Gavin Newsom vyhlásil stav nouze ve čtyřech okresech.

V celých Spojených státech podle posledních informací hoří 88 významných požárů, přičemž zasaženy jsou hlavně státy na západním pobřeží, Idaho a Montana. Tyto požáry dohromady spálily okolo 6000 kilometrů čtverečních, což je více než rozloha Moravskoslezského kraje. Vrchol místní sezony požárů, která se podle expertů v důsledku klimatických změn prodlužuje, přitom bývá až ke konci léta.

Největší z aktivních ohnisek je Bootleg Fire na jihu Oregonu, které se rozprostírá na ploše přibližně 1650 kilometrů čtverečních a řadí se k největším požárům v historii státu. Po skoro třech týdnech se nyní růst ohně v podstatě zastavil a podle agentury AP je skoro z poloviny pod kontrolou. Živel zatím nemá žádnou známou oběť a zničil "jen" desítky obytných domů, neboť hoří v oblasti, kde nejsou žádné větší obce.

Místní experti a zástupci americké Národní meteorologické služby (NWS) v sobotu uvedli, že s jeho zkrocením pomáhá i kouř z dalších požárů, který mírní sluneční světlo. "Říká se tomu kouřové stínění a v podstatě to pro tuto chvíli odclonilo spodní část atmosféry, zablokovalo sluneční svit a vytvořilo chladnější a stabilnější podmínky na povrchu," řekl agentuře Reuters Eric Schoening z NWS.

V sousední Kalifornii se ovšem největší aktivní požár, nazvaný Dixie Fire, na začátku víkendu dál rozrůstal a dosáhl rozlohy skoro 600 čtverečních kilometrů. Podle guvernéra Newsoma tento a další požáry způsobují "podmínky extrémního ohrožení bezpečnosti lidí a majetku", šéf regionální vlády proto ve vybraných okresech vyhlásil stav nouze. Tento krok oblastem otevírá přístup k dalším státním prostředkům.

Kalifornie zároveň společně s vládou Utahu vyslala hasičské jednotky na pomoc státu Montana, kde ve čtvrtek při zásahu u jednoho z ohňů utrpělo zranění pět hasičů. Montana evidovala v sobotu 19 velkých lesních požárů, což je druhý nejvyšší počet v USA za státem Idaho, který jich hlásil 23.

V žádném z amerických států nicméně nezuří tolik velkých požárů jako v Britské Kolumbii na jihozápadě Kanady. Provincie eviduje na 250 aktivních ohnisek, z toho čtyři desítky jsou klasifikovány jako významná ohniska. Tisíce lidí buďto kvůli plamenům musely opustit domovy nebo čelí výstrahám před evakuací a regionální vláda tento týden vyhlásila krizový stav ve snaze tyto operace usnadnit.

V sobotu provincie přivítala 101 hasičů z Mexika, kteří mají pomoci zastavit postup požáru mezi obcemi Osoyoos a Oliver u hranice s USA. Podle zpravodajské společnosti CBC je nyní v Britské Kolumbii 3320 hasičů včetně 173 "mimoprovinčních", přičemž krizové složky nadále čelí náročným podmínkám v důsledku sucha a nadprůměrných teplot.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je úterý 28. září 2021

Očekáváme v 23:00 15°C

Celá předpověď