V Bělorusku začalo společné vojenské cvičení s ruskou armádou

foto V Bělorusku začalo 10. února 2022 plánované společné vojenské cvičení s Ruskem. Armády obou zemí nacvičují obranu před napadením zvenčí. Na snímku protivzdušný obranný systém S-400.

Minsk - V Bělorusku dnes začalo společné vojenské cvičení s Ruskem, armády obou zemí nacvičují obranu před napadením zvenčí. Informovala o tom agentura RIA Novosti s odvoláním na sdělení ruského ministerstva obrany. Konkrétní počty zapojených ruských vojáků nebyly oznámeny. Stanice BBC uvedla, že by jich mohlo být až 30.000 a že podle NATO jde o nejmasivnější rozmístění ruských sil v Bělorusku od konce studené války. Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov dnes dal najevo, že ruští vojáci se po konci manévrů vrátí domů. Desetidenní cvičení zvyšuje napětí mezi Ruskem a Západem, který se obává možné ruské invaze na Ukrajinu.

"Dne 10. února začala na kombinovaných vojenských cvičištích ozbrojených sil Běloruské republiky druhá etapa prověřování sil reakce svazového státu v rámci společného cvičení Spojenecké odhodlání 2022," citovala RIA Novosti prohlášení ministerstva obrany.

Manévry se konají v blízkosti západní hranice Běloruska s Polskem a Litvou - členskými státy NATO - a také u jižních hranic s Ukrajinou. V rámci první etapy cvičení, která již skončila, vojáci trénovali ochranu důležitých státních a vojenských objektů nebo obranu vzdušných hranic. Do cvičení jsou podle agentur zapojená i čtyři vojenská letiště v Bělorusku. Druhá etapa cvičení potrvá do 20. února.

Nejvýše postavený velitel v hierarchii amerických ozbrojených sil dnes telefonicky hovořil se svým běloruským protějškem. Cílem telefonátu generálů Marka Milleyho a Viktara Huleviče bylo snížit riziko špatného vyhodnocení situace a případných incidentů, jakož i výměna názorů na evropskou bezpečnost, uvedl podle tiskových agentur plukovník Dave Butler, který je mluvčím šéfa amerického sboru náčelníků štábů, generála Milleyho.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v reakci na zprávu o rusko-běloruských manévrech označil přesuny ruských jednotek kolem hranic Ukrajiny za "psychologický nátlak" "Myslíme si, že hromadění vojáků v blízkosti našich hranic představuje prostředek psychologického nátlaku ze strany našich sousedů," prohlásil Zelenskyj podle tiskové zprávy své kanceláře. Není to podle něj nic nového. "Pokud jde o rizika - existují od roku 2014, roku anexe Krymu Ruskem a začátku konfliktu se separatisty podporovanými Moskvou na východě Ukrajiny," dodal prezident.

Podle Spojených států cvičení vyvolá jen další napětí při jednáních o krizi na Ukrajině, řekla mluvčí Bílého domu Jen Psakiová. Západní země už několik týdnů varují, že Rusko má podél své hranice s Ukrajinou desetitisíce vojáků, a upozorňují na možnou ruskou invazi do sousední země.

Moskva podobná obvinění odmítá. Tvrdí také, že se ruští vojáci po desetidenním cvičení v Bělorusku vrátí zpět do Ruska. Tento týden to řekl nejdříve mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov a dnes to zmínil i ministr zahraničí Lavrov. "Za nějakou dobu západní země zjistí, že rusko-běloruské cvičení skončilo a že se ruské jednotky vrátily na ruské území. A pak se kolem toho zvedne velký halas s cílem dokázat, že Západ dosáhl u Ruska snížení napětí," prohlásil šéf ruské diplomacie po jednání s britskou ministryní zahraničí Liz Trussovou v Moskvě.

Rusko se chystá také na vojenské cvičení v Černém moři

Rusko rovněž připravuje námořní manévry v Černém moři. Informovala o tom agentura Interfax s odvoláním na dnešní sdělení tiskové služby Černomořské flotily ruského námořnictva. Cvičení má podle ní začít "v nejbližší době". Ukrajina v této souvislosti vyjádřila důrazný protest proti zablokování části Černého a Azovského moře a slíbila reakci. Ruské ministerstvo obrany 20. ledna sdělilo, že se chystá série námořních manévrů ve vodách kolem celého Ruska.

Interfax dnes napsal, že do Sevastopolu na anektovaném Krymu připlulo šest velkých výsadkových plavidel Baltské a Severní flotily. Ministerstvo obrany dříve informovalo, že se tyto lodě zúčastní námořního cvičení. Po přistání v Sevastopolu budou mít posádky čas na doplnění zásob a potřebného materiálu a také na odpočinek.

"Pokračovat v plnění úkolů v souladu s plánem bojové přípravy" budou v nejbližší době, sdělila podle agentury tisková služba Černomořské flotily.

Kyjev vyjádřil ostrý protest proti tomu, že se Rusko kvůli manévrům rozhodlo zablokovat části Černého a Azovského moře a prakticky v této oblasti znemožnilo plavbu. "Takové agresivní akce Ruské federace v rámci její hybridní války proti Ukrajině jsou nepřijatelné," zdůraznilo ministerstvo zahraničí v prohlášení. Slíbilo ve spolupráci především se zeměmi černomořského regionu "řádné vyhodnocení takových akcí ruské strany a reakci na ně".

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je středa 6. července 2022

Očekáváme v 19:00 18°C

Celá předpověď