V Bělorusku protest dělníků, Lukašenko varuje, EU chystá sankce

foto Protestní pochod zaměstnanců továrny na traktory v Minsku, 14. srpna 2020.

Minsk - V Bělorusku pokračují demonstrace proti falšování výsledků nedělních prezidentských voleb a proti brutálnímu násilí policie vůči demonstrantům. Navzdory protestům ústřední volební komise oficiálně potvrdila "drtivé vítězství" dlouholetého prezidenta Alexandra Lukašenka. Ministři zahraničí Evropské unie se dohodli, že sedmadvacítka uvalí nové sankce na běloruské představitele zodpovědné za násilné potlačení protestů a falšování výsledků sporných voleb hlavy státu. Český premiér Andrej Babiš se vyslovil pro zopakování zpochybňovaných voleb.

Z běloruských věznic jsou od čtvrtečního večera hromadně propouštěni zadržení lidé. Po příchodu na svobodu podávají i ženy hrůzná svědectví o brutalitě, jíž byly vystavené - krutému bití, ponižování i vyhrožování smrtí, znásilněním či dlouholetým vězněním. Nejméně dva demonstranti od neděle zemřeli.

Vůdkyně opozice a Lukašenkova protikandidátka Svjatlana Cichanouská, která podle mnoha Bělorusů volby ve skutečnosti vyhrála, dnes vyzvala k dialogu, k poklidným masovým shromážděním i vytvoření koordinační rady pro předání moci.

"(...) jsem zatím naživu a nejsem v zahraničí," prohlásil sám Lukašenko na televizí zaznamenané expertní poradě o strojírenství. Prezident varoval před dopady stávek v běloruských podnicích, které podle agentur propukají už od pondělka; od neděle lidé protestují proti zfalšování výsledků prezidentských voleb. Na následujícím zasedání, věnovaném bezpečnosti v zemi a zejména v Minsku, doporučil prezident spoluobčanům, aby "nevystrkovali nos na ulici".

"Chcete, abych seděl a čekal, až Minsk obrátí vzhůru nohama? To bychom pak už situaci nedokázali stabilizovat. Proto se vzpamatujte, vezměte rozum do hrsti a uklidněte se. A nechte nás nastolit pořádek a vypořádat se s těmi (organizátory protestů), kteří sem přijeli (z ciziny)," apeloval. Příslušníkům pořádkových sil vzkázal, že nemá žádné výhrady, ale poprosil je, aby nepokračovali v bití demonstrantů ležících na zemi.

Bez zásahu policie se obešel dnešní pochod dělníků z Minského traktorového závodu MTZ před sídlo vlády, kde se tisíce demonstrantů domáhaly Lukašenkova odstoupení a přepočítání hlasů či vypsání nových voleb. Stávkující osazenstvo MTZ, který patří k největším podnikům v zemi, se před tím marně pokoušel uklidnit premiér Raman Halaučanka. "Mlátí naše děti, naše vnuky," citoval server Tut.by jednoho ze zaměstanců. V čele kolony asi 3000 dělníků nesli transparent "Nejsme ovce, nejsme dobytek, ale dělníci MTZ. Není nás 20 lidí, ale 16.000!" Některé vojáky, kteří před sídlem vlády vytvořili kordon, objímala děvčata, která je obdarovala kyticemi. Demonstranti vyzývali těžkooděnce, aby přešli "na stranu lidu".

Sousední Polsko podpoří v Bělorusku podle premiéra Mateusze Morawieckého občanskou společnost a nezávislá média. Varšava plánuje na tyto cíle pro začátek vyčlenit v přepočtu skoro 300 milionů Kč.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je pondělí 28. září 2020

Očekáváme v 13:00 11°C

Celá předpověď