V Bečovské botanické zahradě připravují expozici vodních rostlin

foto Správce Bečovské botanické zahrady Jiří Šindelář vysazuje 24. června 2020 v Bečově nad Teplou na Karlovarsku vodní rostliny do nové expozice.

Bečov nad Teplou (Karlovarsko) - V botanické zahradě v Bečově nad Teplou na Karlovarsku připravují novou expozici vodních rostlin. Ve dvouhektarovém areálu je připraveno několik sádek, ve kterých pracovníci zahrady chystají vhodné prostředí pro různé druhy rostlin i živočichů. Kompletní příprava expozice potrvá pět let a vyjde přibližně na jeden milion korun, řekl ČTK správce Bečovské botanické zahrady Jiří Šindelář.

Fotogalerie

"Budou tam rostliny dvou kategorií. Budou tam rostliny přírodní, to znamená pocházející z přírodních přirozených lokalit v České republice, respektive v Karlovarském kraji. Chtěli bychom být takovou genofondovou základnou pro vodní a bažinné rostliny z Karlovarského kraje. Pak tam budou rostliny zahradní, okrasné, z různých světadílů, z Asie po Severní Ameriku, a dále rostliny šlechtěné pro krásu svých květů," uvedl Šindelář.

Z rostlin tam chtějí pracovníci vysadit například lekníny, stulíky, ďáblíky, suchopýry nebo orobince. Shánět některé druhy rostlin je podle správce zahrady obtížné. Pomáhají s tím například Akademie věd, správa CHKO Slavkovský les nebo ostatní botanické zahrady. K zajištění ekosystému tam budou v bečovské zahradě vysazeny také ryby, býložravé i dravé.

V okolí sádek by se měly upravit cesty a umístit lavičky a informační tabule. Z původní provozní budovy sádek chtějí provozovatelé vybudovat výukové centrum. Prostory by poté mohly sloužit ke vzdělávacím programům pro návštěvníky, školní exkurze nebo letní tábory, které se v areálu konají.

Sádky jsou nedílnou součástí původní botanické zahrady, která byla založena před více než 100 lety. V 50. letech ale byly od zbytku zahrad odděleny a byly využívány pro průmyslový chov ryb. Loni si je botanická zahrada pronajala zpět.

Bečovská botanická zahrada patří k nejstarším fungujícím botanickým zahradám v Česku, ale mezi lety 1945 a 2005 byla téměř zapomenuta a málem zanikla. V minulých letech se v zahradě podařilo obnovit cesty a vybudovat zázemí, které zahrnuje nejen posezení a dětská hřiště, ale například i plochu Korunního rybníka s moly a loďkami, které jsou volně k využití.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

-3°C

Dnes je sobota 16. ledna 2021

Očekáváme v 23:00 -6°C

Celá předpověď