V Amsterodamu začala veřejná restaurace Rembrandtovy Noční hlídky

foto Rozsáhlá restaurace obrazu Noční hlídka od malíře Rembrandta van Rijna.

Amsterodam - V amsterodamském Říšském muzeu (Rijksmuseum) dnes začala první fáze dosud nejrozsáhlejší restaurace obrazu Noční hlídka nizozemského malíře Rembrandta van Rijna. Práci expertů ve speciálním skleněném ateliéru budou moci sledovat návštěvníci muzea, ale také kdokoli jiný skrze webové stránky instituce. Restaurátoři budou na plátně vysokém 3,8 metru a širokém 4,5 metru pracovat několik let, uvedla agentura AFP.

Rozsáhlá restaurace obrazu Noční hlídka od malíře Rembrandta van Rijna. Dneškem začíná dlouhá výzkumná fáze "Operace Noční hlídka", na níž se podílí přes 20 odborníků. Veledílo z roku 1642 budou zkoumat za pomoci nejmodernějších technologií, které jim umožní detailně zmapovat stav malby i chemickou skladbu použitých barev. Výsledkem tohoto zkoumání bude plán pro samotnou obnovu obrazu.

Pracovníci Říšského muzea nejslavnější Rembrandtovo dílo před zahájením výzkumu vybrali z rámu a umístili na speciální konstrukci, kolem níž vybudovali "ultraprůhlednou" skleněnou komoru. Celá operace muzeum přijde na miliony eur. Náročné přípravné práce zachycuje časosběrné video zveřejněné dnes na serveru YouTube.

Ředitel amsterodamského muzea Taco Dibbits dnes před novináři prohlásil, že Noční hlídka "patří celému světu" a že veřejnost má právo vidět, "co s obrazem děláme". Plátno bylo naposledy restaurováno před více než čtyřiceti lety, když jej v roce 1975 nožem poškodil psychicky narušený muž. Experti v poslední době konstatovali, že barvy v některých místech obrazu znatelně blednou a muzeum mu chce nyní vrátit původní lesk.

"Výzkumná fáze potrvá přibližně rok. Pak budeme moci vypracovat plán obnovy, a to bude další fáze restaurace," řekla agentuře AFP Petria Nobleová, která v Říšském muzeu vede oddělení restaurace maleb. Na otázku, zda pro ni bude práce před zraky návštěvníků stresující, odpověděla, že zpočátku určitě. "Ale po týdnu už bude tým zvyklý na to, že ho pozorují. Všichni se soustředí na obraz nebo na nástroje, které používají," dodala.

Říšské muzeum každoročně navštíví přes dva miliony lidí a Rembrandtova Noční hlídka je umístěna v srdci zdejších obrazáren. Barokní obraz znázorňuje amsterodamskou milici vedenou kapitánem Fransem Banningem Cocqem, jenž dává svému poručíkovi Willemu van Ruytenburchovi povel k odchodu. Dnešní název plátna vznikl pod dojmem, že zachycuje noční scénu, což bylo způsobeno dodatečným tmavým nátěrem. Jeho původní název byl Posádka kapitána Franse Banninga Cocqa a poručíka Willema van Ruytenburcha.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je pondělí 21. října 2019

Očekáváme v 9:00 11°C

Celá předpověď