Zemřel olympijský medailista ve sportovní gymnastice Zdeněk Růžička

foto Ilustrační foto - Bývalý sportovní gymnasta Zdeněk Růžička se usmívá 11. prosince 2020 v Brně při rozhovoru s redaktory. Držitel dvou bronzových medailí z olympiády v Londýně v roce 1948 při vyhlašování ankety Sportovec roku 22. prosince 2020 získal ocenění za oddanost sportu.

Brno - Ve věku 96 let zemřel v Brně bývalý sportovní gymnasta Zdeněk Růžička, který na olympijských hrách v Londýně v roce 1948 vybojoval dva bronzy na kruzích a v prostných. Startoval také na OH 1952 v Helsinkách, 1956 v Melbourne a byl nejstarším českým olympionikem. Zprávu o jeho úmrtí po těžké nemoci ČTK potvrdil Stanislav Vyzina, gymnastický trenér a rodinný přítel.

Gymnastice zasvětil Růžička celý svůj život. Ještě loni při oslavách svých 95. narozenin se staral o dům a zahradu a vzpomínal na svá závodní léta a vrchol kariéry na poválečných hrách v Londýně. "Pamatuji si dobře, i celou tu sestavu mám pořád před sebou. Ale medaile jsem ani neočekával," vzpomínal pro Čekou televizi na Londýn 1948.

Rodák z Ivančic u Brna dlouhá léta působil jako trenér v brněnských oddílech, do roku 2004 byl rovněž starostou Sokola Brno. Je držitelem Ceny fair play Českého olympijského výboru a členem Sportovní síně slávy města Brna.

V prosinci při vyhlášení Sportovce roku 2020 se stal Růžička prvním držitelem Ceny Národní sportovní agentury Za oddanost sportu. Poslední rozloučení se uskuteční ve čtvrtek v Brně pouze v rodinném kruhu.

Starostka České obce sokolské Hana Moučková označila Růžičku za legendu, od něhož se sama mnohé naučila. "V Sokole Brno I působil jako závodní sportovec ještě před zákazem roku 1948, později jako trenér, a nakonec jej po roce 1990 obnovoval, aby se na mnoho let stal jeho starostou. Jsem velice ráda, že jsem ho poznala," uvedla.

"Při mnohých setkáních jsme měli možnost diskutovat o Sokole a jeho poslání i pro dnešní moderní dobu. Jeho názory byly velice inspirativní. Především ale to byl upřímný člověk, který miloval Sokol celým svým srdcem. Myslím, že na něj budou vzpomínat generace našich členů nejen z Brna," dodala Moučková.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

12°C

Dnes je úterý 18. května 2021

Očekáváme v 23:00 9°C

Celá předpověď