V 92 letech zemřela herečka a signatářka Charty 77 Chramostová

foto Herečka Vlasta Chramostová na snímku ze 14. května 2018

Praha - Dnes zemřela divadelní a filmová herečka Vlasta Chramostová, která patřila k prvním signatářům Charty 77. Bylo jí 92 let. Nad úmrtím umělkyně vyjádřili lítost umělečtí kolegové, politici i souputníci z disentu. Kromě hereckých kvalit ocenili také její občanskou statečnost. Poslední rozloučení s herečkou chystá Národní divadlo na 14. října. Podle předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského by si Chramostová zasloužila pohřeb se státními poctami.

Za své nekonformní postoje po srpnu 1968 měla Chramostová zákaz hrát ve filmu, televizi i rozhlase. O necelých deset let později patřila k signatářům Charty 77. Její podpis byl podle historičky a disidentky Petrušky Šustrové velmi významný díky hereččině známosti mezi veřejností. Důležitá byla podle Šustrové i schopnost Chramostové sdružovat lidi.

Velmi důležitou osobností byla Chramostová také pro ombudsmanku a někdejší mluvčí Charty 77 Annu Šabatovou. "Dokázala se po roce 1968, ještě dlouho před podpisem Charty, zachovat zásadově, i když tím nasměrovala svůj další život mimo divadlo," řekla Šabatová ČTK. Podle politika a disidenta Jana Rumla vyjadřovala Chramostová ve svém životě, knihách a divadelních rolích vždy statečnost. Ať se dělo cokoliv, tak se vždy řídila svým vlastním názorem a nikdy z těchto kritérií neslevila, řekl ČTK Ruml.

Chramostová spojovala 20. a 21. století české kultury a politiky a nikdy neztratila schopnost kritického pohledu a odstupu, uvedl ředitel Národního filmového archivu Michal Bregant. Herec David Prachař vyjádřil obdiv nad schopností Chramostové vrátit se na jeviště po dlouhé pauze, vynucené podpisem Charty 77. Podle Prachaře byla navíc jedním z mála lidí, kteří dokázali otevřeně psát o svém vstupu do komunistické strany.

"Jako herečka v nejlepších letech, v rozkvětu divadelní i filmové kariéry, se dokázala milované práce vzdát, aby dostála svým pevným morálním zásadám a postojům. Ale nepodlehla tíži své situace, naopak, napřela síly do pořádání soukromých představení u sebe doma," uvedl Institut umění — Divadelní ústav. Bytové divadlo Chramostové se podle institutu stalo pozoruhodným fenoménem divadelní kultury 70. let minulého století.

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes označil úmrtí Chramostové za velmi smutnou zprávu. "Odešla vynikající herečka a statečná žena," uvedl na twitteru. Zármutek nad úmrtím Chramostové vyjádřilo i ministerstvo kultury. "Skvělá divadelní a filmová herečka, jedna z prvních signatářek Charty 77, odvážná žena, vzácný člověk," charakterizovalo ji ministerstvo.

Chramostová zemřela jen několik dní po úmrtí české popové hvězdy Karla Gotta. Oblíbený zpěvák bude mít pohřeb se státními poctami.

"Pokud si někdo zaslouží pohřeb se státními poctami, je to nepochybně právě Vlasta Chramostová," uvedl dnes předseda Ústavního soudu a rovněž signatář Charty 77 Rychetský. Jeho výrok kritizoval na sociálích sítí mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček, podle kterého Rychetský svým "nehumánním a neetickým prohlášením" ublížil posmrtně Chramostové i Gottovi. Není ale jasné, zda jde o jeho názor, nebo o prezidentův.

Poslední rozloučení s Chramostovou chystá na pondělí 14. října Národní divadlo, uvedl na dotaz ČTK mluvčí scény Tomáš Staněk. Program a seznam řečníků zatím není znám, bude ale podobný, jak tomu bývá v případech, kdy se česká první scéna loučí s významnými osobnostmi.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

29°C

Dnes je středa 12. srpna 2020

Očekáváme v 5:00 17°C

Celá předpověď