Střelba ve škole v Michiganu má čtyři oběti, mladík byl obviněn z vražd

foto Policisté a záchranáři na místě střelby na střední škole v americkém státě Michigan, kde došlo ke střelbě.

Detroit (USA) - Patnáctiletý chlapec byl dnes obviněn ze čtyřnásobné vraždy, terorismu a dalších trestných činů v souvislosti s úterní střelbou na střední škole ve státě Michigan. O život přišli čtyři studenti a dalších několik lidí, včetně učitele, bylo zraněno. Vyšetřovatelé se snaží objasnit, proč se Ethan Crumbley rozhodl na své spolužáky střílet. Mladík je ve vazbě a podle dřívějších informací odmítá s vyšetřovateli spolupracovat.

Oběťmi střelby jsou 16letý Tate Myre, 14letá Hana St. Julianaová, 17letá Madisyn Baldwinová a nově také 17letý Justin Shilling. Učitel a šest dalších studentů bylo zraněno, stav několika studentů je velmi vážný. Je mezi nimi i 14letá dívka, která byla po operaci připojena k plicnímu ventilátoru.

Obvinění vznesená vůči 15letému mladíkovi byla oznámena krátce po smrti čtvrté oběti. Podle agentury AP byl Crumbley obviněn jako dospělý. Žalobkyně Karen McDonaldová nesdělila nic o možném motivu. Uvedla však, že si prokurátoři jsou "jistí", že budou moci prokázat, že šlo o promyšlený čin. "Je tu hora digitálních důkazů, videozáznamy, sociální sítě, všechny možné digitální důkazy," uvedla.

Ke střelbě na střední škole v obci Oxford zhruba 70 kilometrů severně od Detroitu podle dosavadních zjištění Crumbley použil pistoli, kterou v pátek koupil jeho otec. Chlapec zveřejňoval na sociálních sítích její fotografie a zkoušel s ní střílet, uvedl šerif Michael Bouchard.

"Je jasné, že přišel s cílem zabíjet," uvedl Bouchard v rozhovoru s televizí CNN. "Střílel do lidí zblízka, často do hlavy a hrudníku... Šlo o naprosto chladnokrevné vraždy," poznamenal šerif. Dodal, že střelec vypálil nejméně 30 ran.

Vyšetřovatelé podle Boucharda nyní zkoumají útočníkovy texty, které obdrželi během noci a které obsahují "některé z jeho myšlenek". Zároveň analyzují videa z bezpečnostních kamer.

"Nemůžeme získat motiv od podezřelého, kterého máme ve vazbě, ale myslíme si, že máme způsob, jak získat spoustu podpůrných informací o tom, jak a proč k tomu došlo," poznamenal šerif.

Střelec byl podle šerifova úterního sdělení vyzbrojen poloautomatickou pistolí a třemi zásobníky na 15 nábojů. V době zatčení bylo ve zbrani sedm ostrých nábojů.

Podezřelý byl odzbrojen a vzat do vazby několik minut po začátku střelby. S vyšetřovateli hovořit odmítl, když si jeho rodiče najali právníka a odmítli umožnit úřadům, aby syna vyslechly, uvedl Bouchard.

"Člověk, který má největší přehled o motivu, nemluví," řekl šerif. Bouchard uvedl, že si není vědom toho, že by podezřelý student druhého ročníku střední školy měl v minulosti problémy se zákonem. Úřady prohledaly chlapcův domov a zabavily jeho mobilní telefon.

Šerif zároveň poznamenal, že se díky rychlému zákroku policie podařilo zabránit ještě větším ztrátám na životech. Strážci zákona na místo podle něj dorazili za několik minut a šli rovnou za zvukem střelby. Útočník se jim vzdal na chodbě. Přesný sled událostí před úterní střelbou zatím nebyl zcela objasněn. Podle policie si ale student zbraň do školy patrně přinesl v batohu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je pátek 21. ledna 2022

Očekáváme v 9:00 -2°C

Celá předpověď