Ústavní soudkyně Šimáčková se chce ucházet o místo ve Štrasburku

foto Ilustrační foto - Ústavní soudkyně Kateřina Šimáčková vyhlásila 24. července v Brně rozhodnutí v případu stížnosti partnerů Jiřího Ambrože a Rasmuse Dixena Ambrože.

Brno - Ústavní soudkyně Kateřina Šimáčková se rozhodla ucházet o místo české zástupkyně u Evropského soudu pro lidská práva (ESLP) ve Štrasburku. Chce se přihlásit do výběrového řízení, jehož vítěz v listopadu 2021 nahradí současného českého soudce Aleše Pejchala. "Mám pocit, že díky svým více než třicetiletým právnickým zkušenostem bych tam mohla být užitečná," uvedla Šimáčková podle webu Lidovky.cz.

Šimáčková pokládá štrasburský soud za součást evropské struktury budované po druhé světové válce a prodchnuté humanismem. "Myšlenku Evropy sjednocené úctou k lidským právům, demokracii a právnímu státu považuji za jednu z nejhodnotnějších idejí, pro niž stojí za to pracovat," uvedla Šimáčková.

Soudkyní Ústavního soudu (ÚS) je třiapadesátiletá Šimáčková od 7. srpna 2013. Funkční období je desetileté.

"Jsem si vědoma svých závazků a váhala jsem, zda mám vůbec právo kandidovat. Můj mandát u ÚS se však v době nástupu nového českého soudce k ESLP, tedy za více než rok, již bude chýlit ke svému konci," řekla Šimáčková webu Lidovky.cz. Připomněla, že funkci ústavních soudců už dříve kvůli práci u mezinárodních soudů opustili před vypršením mandátu i Jiří Malenovský nebo Ivana Janů.

Šimáčková byla před nástupem k ÚS soudkyní Nejvyššího správního soudu. Dříve působila v advokacii. Je také akademicky činná.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

10°C

Dnes je pondělí 28. září 2020

Očekáváme v 15:00 11°C

Celá předpověď