USA v souvislosti s Tchaj-wanem nemají co napravovat, uvedl Bílý dům

foto Ilustrační foto - Předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová (vpravo) se v Soulu 4. srpna 2022 setkala se svým jihokorejským protějškem Kim Čin-pchjoem (vlevo zády).

Washington - Bezpečnostní mluvčí Bílého domu John Kirby dnes prohlásil, že "Spojené státy nemají co napravovat". Reagoval tak na požadavek Pekingu, aby USA "napravily své chyby", kterých se podle Číny dopustily návštěvou šéfky americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu. Bílý dům dnes podle agentury Reuters označil nové čínské sankce proti USA za nezodpovědné a uvedl, že si "přeje, aby se napětí s Pekingem okamžitě zmírnilo".

Čína dnes oznámila, že v reakci na návštěvu Pelosiové s USA přestane spolupracovat v klíčových oblastech včetně námořní bezpečnosti, klimatu, imigrační politiky nebo armádní komunikace.

Mluvčí americké rady pro národní bezpečnost Kirby dnes řekl, že "ne všechny komunikační kanály" mezi americkou a čínskou armádou jsou uzavřené a že "komunikace je zásadní", aby nedošlo ke špatnému odhadnutí situace.

V odpovědi na otázku, zda Peking proti Washingtonu přijme další opatření, odpověděl čínský ministr zahraničí Wang I na dnešní tiskové konferenci nejednoznačně: "Peking zaujme jasné stanovisko na základě plánu, které máme, a s ohledem na závažnost situace," řekl.

Bílý dům dnes sdělil čínskému velvyslanci, že vojenské aktivity Číny jsou nezodpovědné. USA podle Kirbyho nechtějí situaci dále vyostřovat, budou ale bránit své národní zájmy v regionu a dostojí svým bezpečnostním závazkům.

Ministr Wang dnes USA varoval, že by "neměly vytvářet další problémy a tím pádem větší krizi". "Dozvěděli jsme se, že USA plánují posílit svoji vojenskou přítomnost v regionu. Doufáme, že všechny strany budou vůči tomu ostražité," řekl ministr.

Situace kolem Tchaj-wanu se vyostřila poté, co Čína ve čtvrtek v reakci na návštěvu Pelosiové zahájila v okolí ostrova své historicky největší vojenské cvičení v regionu s ostrou střelbou, při němž několikrát přerušila střední linii Tchajwanského průlivu, a to s loďmi i bojovými letadly.

Vojenská cvičení jsou podle Wanga "demonstrací vůle odradit veškeré snahy o tchajwanskou nezávislost".

Pelosiová je za posledních 25 let nejvýše postavenou americkou političkou, která navštívila Tchaj-wan. Čína proti tomu protestuje, jelikož návštěvu takto vysoké úrovně vnímá jako symbol nezávislosti Tchaj-wanu.

Čína již dříve varovala, že pokud se Tchaj-wan pokusí vyhlásit nezávislost, nebude váhat použít vojenskou sílu, aby jej dostala pod svoji úplnou kontrolu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je pátek 19. srpna 2022

Očekáváme v 19:00 21°C

Celá předpověď