USA uvalily sankce za ovlivňování voleb v Moldavsku ve prospěch Moskvy

foto Ilustrační foto - Několik tisíc demonstrantů v moldavské metropoli Kišiněvě požadovalo, aby nová prozápadní vláda kvůli inflaci a rostoucím životním nákladům plně uhradila lidem náklady za zimní vytápění. Prozápadní prezidentku Maiu Sandovou protestující vyzvali k demisi. 19. února 2023.

Washington - Spojené státy dnes uvalily sankce na členy skupiny údajně napojené na ruské zpravodajské služby za jejich roli v úsilí Moskvy destabilizovat demokracii a ovlivnit volby v Moldavsku. O sedmi lidech a jedné organizaci na sankčním seznamu dnes informovalo v prohlášení americké ministerstvo financí. Předčasné parlamentní volby v Moldavsku vyhrála v červenci 2021 proevropská Strana akce a solidarita (PAS) prezidentky Maiy Sanduové.

Sankce míří na Konstantina Sapožnikova, který je podle USA hlavou skupiny a organizoval spiknutí s cílem destabilizovat moldavskou vládu na počátku letošního roku. Další lidé ze seznamu podle Američanů poskytovali skupině logistickou podporu, bezpečnostní informace o moldavských vládních budovách, financovali spiknutí nebo podněcovali demonstrace v Kišiněvě a dalších městech. Anna Travnikova podle USA měla za úkol ovlivnit veřejné mínění v zahraničí ve prospěch Ruska v souvislosti s probíhající válkou na Ukrajině.

"Dnes uvalené sankce vrhají světlo na pokračující tajné snahy Ruska destabilizovat demokratické země," uvedl náměstek ministra financí pro terorismus a finanční zpravodajství Brian Nelson. "Ruské pokusy získat vliv využívají obav občanů těchto zemí k destabilizaci legitimně zvolených vlád ve prospěch zájmů Moskvy. Spojené státy jsou spolu s EU (Evropskou unií) i nadále odhodlány zaměřit se na osoby, které se do takových aktivit proti moldavské vládě zapojují," uvedl Nelson.

Sanduová v únoru v televizním projevu uvedla, že Rusko chce v zemi provést násilný převrat a odstranit současnou prozápadní vládní garnituru. Moldavsko usiluje o vstup do EU a na začátku června hostilo summit lídrů Evropského politického společenství (EPC).

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je sobota 30. září 2023

Očekáváme v 9:00 17°C

Celá předpověď