USA směřují k sankcím proti Turecku za ofenzivu proti Kurdům

foto Příbuzná oplakává ženu zabitou při tureckém útoku na syrské město Kámišlí (tělo obětí v popředí) na snímku z 10. října 2019.

Ankara/Damašek/Washington - Americký prezident Donald Trump podepsal nový příkaz, který umožňuje americkým úřadům zavést významné sankce proti Turecku. Oznámil to dnes americký ministr financí Steven Mnuchin. "Jsou to velmi silné sankce. Doufám, že je nebudeme muset použít. Ale v případě nutnosti můžeme zničit tureckou ekonomiku," varoval Mnuchin podle tiskových agentur. Sankce hrozí Turecku za to, že podniklo vojenskou operaci proti Kurdům na severovýchodě Sýrie.

Kurdské ozbrojené síly několik posledních let bojovaly společně s USA proti samozvanému Islámskému státu (IS) a ztratily přitom kolem 11.000 bojovníků. Turecko ve středu proti kurdským milicím na severovýchodě Sýrie zahájilo rozsáhlou ofenzivu, a to několik dnů poté, co americký prezident Donald Trump oznámil, že američtí vojáci tento region opustí.

Trump ve čtvrtek řekl, že zprostředkování dohody mezi Tureckem a Kurdy je jedna ze tří možností, jak mohou Spojené státy reagovat na tureckou vojenskou operaci v Sýrii. Za zbylé dvě možnosti pak označil vojenský zásah USA a uvalení sankcí na Turecko.

Nejmenovaný představitel americké diplomacie následně uvedl, že Trump se snaží najít řešení, jak dosáhnout klidu zbraní v Sýrii.

Na severu Sýrie musejí kvůli bojům evakuovat uprchlíky

Kurdské úřady na severu Sýrie kvůli tureckým útokům připravují evakuaci tábora se 7000 uprchlíky. Jednají také o evakuaci dalšího tábora, v němž je 13.000 lidí a mezi nimi rodiny členů teroristické organizace Islámský stát (IS), uvedla dnes agentura Reuters. Ruský prezident Vladimir Putin řekl, že se členům IS může podařit z táborů v Sýrii uprchnout.

Kurdové, kteří se na porážce IS podíleli, střeží 11.000 zajatých bojovníků IS a desítky tisíc jejich příbuzných. Kvůli útokům turecké armády ale mají problém ostrahu táborů a věznic zajistit. O osud vězněných členů IS se zajímá také NATO a mnoho politiků. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan prohlásil, že ti zajatci, kteří mají být vězněni, v žaláři zůstanou.

Putin dnes ale podle agentury Interfax vyjádřil pochybnost nad tím, zda Turecko dokáže situaci udržet pod kontrolou. Podle něj hrozí, že členové IS z věznic uprchnou.

Kurdské úřady, které spravují syrský sever, dnes oznámily, že připravují evakuaci tábora ve městě Mabrúka. To leží v provincii Hasaká, asi 12 kilometrů od turecké hranice. Sedm tisíc lidí, kteří uprchli před minulými boji v Sýrii, bude převezeno do tábora ve městě Aríša, které leží jižněji. Důvodem je, že zařízení v Mabrúce zasáhly turecké střely.

V podobné situaci je i tábor se 13.000 dalšími lidmi ve městě Ajn Ísá. V zařízení je také 785 příbuzných bojovníků IS. "Vyjednává se s příslušnými organizacemi o náhradním umístění pro tento tábor," sdělily kurdské úřady.

Organizace Lékaři bez hranic (MSF) dnes oznámila, že v Tall Abjadu musela být zavřena nemocnice, jejíž personál kvůli tureckému bombardování uprchl. MSF se podílela na správě nemocnice. Tall Abjad je od středy terčem tureckého bombardování stejně jako město Rás al-Ajn. Z obou měst a jejich okolí uprchlo podle OSN přes 70.000 lidí.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg vyzval Ankaru ke zdrženlivosti při ofenzivě proti syrským Kurdům. Stoltenberg dnes v Istanbulu jednal s šéfem turecké diplomacie Mevlütem Çavuşogluem, jenž prohlásil, že Turecko očekává od aliance solidaritu.

"I když má Turecko legitimní bezpečnostní obavy, shodujeme se, že má jednat zdrženlivě," řekl Stoltenberg na tiskové konferenci. Dodal, že svět musí najít řešení pro situaci zajatců z teroristické organizace IS, které nyní střeží Kurdové. Podle šéfa aliance je na Turecku, aby zajistilo, že jeho postup neohrozí pokrok v boji proti IS.

Turecký ministr prohlásil, že NATO by mělo projevit solidaritu vzhledem k bezpečnostnímu ohrožení Turecka. "Nestačí říci, že chápete legitimní obavy Turecka. My chceme, abyste solidaritu jasně ukázali," prohlásil Çavuşoglu.

Turecko tvrdí, že útočí na kurdské oddíly YPG, které označuje za teroristy. Chce je vytlačit od hranice a zřídit podél ní zónu, do níž se budou moci bezpečně vrátit syrští uprchlíci z Turecka. Boje už mají ale i civilní oběti, podle agentury AP sedm na syrské a šest na turecké straně. Turecká armáda přišla o jednoho vojáka. Turecké ministerstvo obrany tvrdí, že od středy armáda zabila 277 protivníků, ale Syrské demokratické síly, k nimž patří YPG, dnes ohlásily ztrátu 22 svých lidí.

IS se přihlásil k útoku na severovýchodě Sýrie

Při výbuchu bomby nastražené v autě ve městě Kámišlí na severovýchodě Sýrie zemřeli dnes nejméně tři civilisté a další desítka osob byla zraněna. Podle agentury AFP zemřelo šest lidí, včetně několika civilistů. K odpovědnosti za útok se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Agentura Reuters napsala, že podle místních zdrojů zvýšili radikálové z IS na severovýchodě Sýrie aktivitu v souvislosti s tureckou invazí.

Po domácku vyrobená výbušnina explodovala v autě na rušné ulici asi dvousettisícového města Kámišlí, které leží u tureckých hranic a je obývané převážně Kurdy. Arabsko-kurdská koalice Syrské demokratické síly (SDF) nejprve uvedla, že zemřeli nejméně tři civilisté a nejméně devět lidí bylo zraněno. Podle AFP se bilance obětí zvýšila na šest. Na videu, které zveřejnil server iráckých Kurdů Rudaw, bylo vidět několik hořících aut a hasiče, kteří se požár snažili uhasit.

Agentura Reuters dnes napsala, že podle místních kurdských zdrojů zvýšili radikálové z IS na severovýchodě Sýrie aktivitu v souvislosti s nynější tureckou operací proti kurdským milicím. Před zahájením turecké invaze USA stáhly vojáky z tamních hraničních postů a podle kritiků tak nechaly Kurdy na holičkách. V předchozích letech přitom USA spolu s kurdskými milicemi bojovaly proti IS.

SDF dnes také informovaly, že z vězení u města Kámišlí uprchlo pět členů IS. Jednotky SDF během několika let občanské války v Sýrii ovládly značné území na severovýchodě Sýrie, kde vznikla neoficiální kurdská autonomie, kterou ale Damašek neuznává. Kvůli turecké invazi v oblasti nyní panují také obavy, že SDF nebudou schopny zajistit ostrahu zajateckých táborů, v nichž drží členy IS a jejich rodiny.

Turecko hlásí první oběť z ofenzívy proti Kurdům

Turecká armáda, která od středy na severu Sýrie útočí na kurdské oddíly, hlásí svou první oběť. Podle dnešního oznámení tureckého ministra obrany Hulusiho Akara protivník ztratil od středy 342 lidí. Kurdové to ale nepotvrdili a uvádějí ztráty v řádu desítek bojovníků. Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) oznámila, že Kurdové pohraničí urputně brání.

Turecká armáda obsadila od středy 11 vesnic, z nichž dvě Kurdové vybojovali zpět. Boje se koncentrují na 120kilometrovém úseku hranice v oblasti měst Tall Abjad a Rás al-Ajn.

"Náš přítel ve zbrani padl jako mučedník 10. října v boji proti teroristům z YPG v oblasti operace Pramen míru," stojí v prohlášení ministerstva obrany k padlému tureckému vojákovi. Cílem turecké ofenzivy jsou kurdské oddíly YPG, které jsou podle Ankary odnoží turecké Strany kurdských pracujících (PKK), označované za teroristickou organizaci.

Ministr Akar na dnešním setkání s armádními veliteli řekl, že operace, kterou Turecko pojmenovalo Pramen míru, je úspěšná. "Dokončíme, co jsme začali," prohlásil ministr. Cílem je podle něj skoncovat s teroristy v oblasti východně od Eufratu, zejména s organizací Islámský stát (IS), s PKK a YPG, a vytvořit koridor, který umožní "našim syrským bratrům vrátit se domů". Ujistil, že armáda dbá na to, aby neutrpěla infrastruktura a civilisté.

Turecko se ve svých bilančních zprávách nezmiňuje o civilních obětech. Podle dnešních zpráv padlo v Sýrii sedm civilistů a ve čtvrtek při raketové palbě ze Sýrie v Turecku zahynulo šest civilistů včetně devítiměsíčního dítěte a tří dívek ve věku do 15 let. SOHR tvrdí, že příslušníci Syrských demokratických sil (SDF), což je arabsko-kurdská koalice, k níž patří i oddíly YPG, využívají tunelů vykopaných u hranice. SOHR situaci v Sýrii sleduje z Británie a tvrdí, že má v terénu své informátory.

V provinciích Rakka a Hasaká uprchlo z domovů přes 70.000 lidí, oznámil dnes Světový potravinový program (WFP). Tato organizace žádá o zajištění přístupu k 650.000 lidem, jimž na severu Sýrie pomáhá. Nejvíc lidí prchá z měst Tall Abjad a Rás al-Ajn a jejich okolí. V Tall Abjadu musela být podle organizace Lékaři bez hranič (MSF) uzavřena nemocnice, protože většina jejích zaměstnanců prchla před bombardováním.

"V té oblasti je je jediná veřejná nemocnice. Ta zajišťovala Tall Abjadu zdravotní služby lidem z města a jeho okolí," sdělili MSF, kteří se podíleli na provozu nemocnice.

Turecko má v plánu zřídit podél své jižní hranice na syrském území bezpečnostní zónu, do níž přesune až dva miliony syrských uprchlíků ze svého území. Přítomnost kurdských bojovníků v této oblasti podle Ankary představuje bezpečnostní riziko pro Turecko. Jeho ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu ujistil, že Turecko nemá v úmyslu zónu zřídit širší než původně ohlášených 30 kilometrů.

Ruský velvyslanec při OSN Vasilij Něbenzja tureckou operaci označil za demografické inženýrství. Přesunem uprchlíků by se totiž na sever Sýrie dostali lidé, kteří původně uprchli z jiných syrských oblastí. Turecká ofenziva, která v zahraničí vyvolala vlnu kritiky, naopak vytváří nové uprchlíky.

Paříž: Summit EU příští týden projedná možné sankce proti Turecku

Evropská unie příští týden na summitu projedná možné zavedení sankcí proti Turecku. Byl by to trest za ofenzivu, kterou ve středu Ankara zahájila proti Kurdům na severu Sýrie. Francouzská ministryně pro evropské záležitosti Amélie de Montchalinová dnes řekla, že se téma dostane na jednání summitu, který se bude konat koncem příštího týdne. O protitureckých sankcích se hovoří i v USA.

"Bude se o tom jednat příští týden v Evropské radě. Nezůstaneme bezmocní, když stojíme před situací, která je šokující pro civilisty i pro Syrské demokratické síly - jež pět let spolupracovaly s (mezinárodní protiteroristickou) koalicí -, a která ohrožuje zejména regionální stabilitu. Rozhodné odsouzení, to jsou jen slova. My budeme jednat," řekla ministryně.

Zavést proti Turecku sankce navrhlo v USA také několik republikánských členů Sněmovny reprezentantů. Prezident Donald Trump pohrozil, že Turecko ekonomicky zničí, pokud se dopustí něčeho, co on bude považovat za nepřípustné. Nejnověji se vyslovil pro vyjednávání a zprostředkování dohody mezi Tureckem a Kurdy. Trump v neděli překvapivě ohlásil stažení amerických vojáků z pohraničních oblastí v Sýrii, čímž umožnil Turecku operaci zahájit.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ve čtvrtek ofenzivu hájil jako nezbytnou bezpečnostní operaci a pohrozil Evropě, že bude-li situaci popisovat jako invazi, může Turecko otevřít dveře uprchlíkům a nechat je odejít do Evropy.

Předseda Evropské rady Donald Tusk k tomu dnes řekl, že se unie nenechá Erdoganem vydírat. "Nikdy nepřipustíme, aby byli uprchlíci zneužíváni jako zbraň a k našemu vydírání," řekl Tusk s tím, že vojenská intervence věci jen zkomplikuje.

Švédský parlament dnes rozhodl, že Švédsko bude na pondělní schůzce ministrů zahraničí EU prosazovat zavedení evropského zbrojního embarga proti Turecku. Ministryně zahraničí Ann Lindeová ofenzivu odsoudila a řekla, že je porušením mezinárodního práva, má destabilizační vliv a může mít vážné humanitární důsledky.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

30°C

Dnes je sobota 8. srpna 2020

Očekáváme v 13:00 30°C

Celá předpověď