USA přidaly na černou listinu sedm čínských superpočítačových firem

foto Superpočítač - ilustrační foto.

Washington/Peking - Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena přidala na černou obchodní listinu Spojených států sedm čínských podniků, které se zabývají vývojem a výrobou superpočítačů. Rozhodnutí je další známkou toho, že Biden pokračuje v tvrdém přístupu, který k čínskému technologickému sektoru zaujal jeho předchůdce Donald Trump. Uvedla to dnes agentura AP. Čínská vláda postup Spojených států odmítá, Washington tak podle ní pouze posiluje odhodlání Číny pracovat na své technologické nezávislosti.

Podniky nově umístěné na černou listinu podle amerického ministerstva obchodu vyrábějí superpočítače, které čínská armáda využívá při vývoji zbraní. Umístění na černou listinu pro podniky znamená omezení přístupu k amerických technologiím.

Biden tvrdí, že chce dosáhnout lepších vztahů s Pekingem. Nesignalizoval však, že má v plánu odstranit sankce, které jeho předchůdce Trump uvalil na čínského výrobce telekomunikačních zařízení Huawei i na další čínské podniky. Peking na postup Washingtonu reagoval tím, že za svou letošní nejvyšší ekonomickou prioritu označil urychlení snah o přeměnu Číny v soběstačnou technologickou mocnost.

Čínské superpočítače jsou sestavovány z čipů a dalších součástek od amerických dodavatelů. Při vývoji zbraní je lze využít například k simulaci jaderných výbuchů a aerodynamiky letadel a raket, upozorňuje AP.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Čao Li-ťien dnes Washington obvinil, že využívá vykonstruovaných bezpečnostních hrozeb k podlému potlačování čínského průmyslu. "Restrikce a tlaky ze strany Spojených států nemohou zadržet tempo vědeckého a technologického rozvoje v Číně. Jen posílí odhodlání Číny inovovat nezávisle," dodal. Upozornil také, že Peking bude své podniky chránit.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je středa 12. května 2021

Očekáváme v 23:00 12°C

Celá předpověď