USA podporují Izrael a nedovolí Íránu získat jaderné zbraně, řekl Blinken

foto Americký ministr zahraničí Antony Blinken na konferenci Americko-izraelského výboru pro veřejné záležitosti (AIPAC). 5. června 2023. 

Washington - Spojené státy jsou nadále odhodlány podporovat Izrael, pro který je největší hrozbou Írán. Teherán nezíská jaderné zbraně, uvedl dnes americký ministr zahraničí Antony Blinken na konferenci Americko-izraelského výboru pro veřejné záležitosti (AIPAC). Blinken vyzval také k normalizaci vztahů Izraele a Saúdské Arábie, kam odcestuje v úterý. Podle šéfa americké diplomacie je normalizace v zájmu americké národní bezpečnosti, uvedla agentura AFP.

"Pokud Írán odmítne cestu diplomacie, pak, jak prezident (Joe) Biden při mnoha příležitostech jasně řekl, nevylučujeme žádnou možnost, abychom se ujistili, že Írán nezíská jaderné zbraně," uvedl Blinken ve Washingtonu.

Blinken vyzval také ke zmírnění konfliktu v regionu, posílení bezpečnostní spolupráce a zlepšení životních podmínek Palestinců, uvedla agentura Reuters. Ministr ve svém vystoupení rovněž varoval, že kroky směřující k anexi okupovaného Západního břehu Jordánu Izraelem nebo narušující status quo na svatých místech poškozují vyhlídky na dvoustátní řešení. Právě dva oddělené státy jsou nezbytné pro zachování identity Izraele jako židovského a demokratického státu, cituje Blinkena Reuters.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je úterý 26. září 2023

Očekáváme v 15:00 26°C

Celá předpověď