USA podaly kvůli zneužití tržní síly žalobu na Google

foto Logo internetové společnosti Google.

Washington - Americké ministerstvo spravedlnosti a s ním 11 států americké unie podaly antimonopolní žalobu na internetovou firmu Google. Viní ji z porušování zákona o zneužití tržní síly za účelem omezení konkurence, uvedla dnes agentura Reuters. Žaloba je jedním z nejvýznamnějších kroků vlády na ochranu hospodářské soutěže od přelomové kauzy proti Microsoftu před více než 20 lety. Mohla by vést k žalobám na další technologické firmy, jako je Apple, Amazon a Facebook.

Google na své obvinění reagoval na twitteru. "Dnešní žaloba ministerstva spravedlnosti je vysoce chybná. Lidé používají Google, protože si to vybrali, ne proto, že jsou k tomu nuceni, nebo proto, že nemohou najít alternativu," uvádí se v tweetu.

Google již dlouho odmítá tvrzení o nekalé soutěži. Tvrdí, že i když jsou jeho aktivity rozsáhlé, jsou užitečné a výhodné pro spotřebitele. Podle něj jeho služby čelí široké konkurenci a uvolnil inovace, které pomáhají lidem řídit jejich životy. Většina služeb Googlu je k dispozici zdarma výměnou za osobní údaje, které mu pomáhají při prodeji reklamy. Google trvá na tom, že nemá žádnou zvláštní moc, která by nutila lidi používat jeho bezplatné služby, nebo jim bránil v odchodu jinam.

Žaloba přichází jen několik dní před americkými prezidentskými volbami. Prezident Donald Trump svým příznivcům slíbil, že některé firmy se budou zodpovídat z údajného potlačování konzervativních hlasů.

Zákonodárci i skupiny na ochranu spotřebitelů firmu Google už dlouho obviňují ze zneužívání dominantního postavení ve vyhledávání a reklamě na internetu k potlačení konkurence a zvýšení zisků. Kritici tvrdí, že pokuty v řádu miliard dolarů a povinné změny chování, které Googlu v posledních letech nařídily evropské regulační orgány, nebyly dost přísné a že Google potřebuje projít strukturálními změnami.

Načasování dohody se sice může podle agentury Reuters zdát jako politické gesto, avšak zásah proti technologickým gigantům je jedním ze vzácných témat, na kterém se shoduje Trumpova vláda s demokraty. Republikáni i demokrati v posledních měsících zvýšili svoji kritiku velkých technologických firem, i když v některých případech z různých důvodů. Zatím není jasné, jak se postaví vláda k žalobě proti Googlu, pokud prezidentské volby vyhraje Joe Biden.

Mateřskou firmou Googlu je technologická společnost Alphabet. Její tržní hodnota přesahuje bilion dolarů (přes 23 bilionů Kč).

Vyhledávač Googlu se stal všudypřítomným, jeho název se dokonce stal i slovesem, běžně používaným při vyhledávání na internetu. Tržby společnosti loni dosáhly 162 miliard USD (3,7 bilionu Kč), což je více než hodnota hrubého domácího produktu Maďarska.

Google čelí podobným obviněním i v zahraničí. Evropská unie udělila Googlu loni pokutu 1,7 miliardy USD vůli omezování konkurentů na trhu s internetovou reklamou, dalších 2,6 miliardy USD v roce 2017 za zvýhodňování vlastních nákupních stránek při vyhledávání a 4,9 miliardy USD v roce 2018 za blokování konkurentů v mobilním operačním systému Android.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

32°C

Dnes je sobota 19. června 2021

Očekáváme v 1:00 23°C

Celá předpověď