USA po víkendu oznámí vojenskou pomoc Ukrajině za 2,6 miliardy USD

foto Ilustrační foto - Ukrajinští vojáci vykládají z amerického letadla protitankové řízené střely Javelin. 

Washington - Spojené státy podle zdrojů agentury Reuters po víkendu, možná už v pondělí, oznámí další vojenskou pomoc pro Ukrajinu v hodnotě kolem 2,6 miliard dolarů (asi 56 miliard korun). Obsahovat by měla i radary a munici pro tanky. Spojené státy podle amerického ministerstva obrany vyčlenily na vojenskou pomoc pro Ukrajinu k začátku března přes 32 miliard dolarů (asi 692 miliard korun) od začátku ruské invaze 24. února 2022.

Ukrajina v uplynulých měsících opakovaně volala po další vojenské pomoci západních států, aby mohla na jaře zahájit protiofenzivu. Tu by mohla ukrajinská armáda podle ministra obrany Oleksije Reznikova zahájit "v dubnu nebo květnu" v závislosti na povětrnostních podmínkách. Ministr to podle agentury Unian řekl ve středu.

Ukrajina na konci loňského léta a začátkem podzimu dosáhla dílčích vítězství, když se její armádě podařilo osvobodit rozsáhlá území na severovýchodě a jihu země. Nyní podle Institutu pro studium války (ISW) kreslí frontová linie na mapě Ukrajiny křivku podél řeky Dněpr na jihovýchodě země, přetíná Záporožskou oblast, která je z větší části pod kontrolou ruských sil, pokračuje do Doněcké oblasti a pak severně zhruba po hranici mezi Luhanskou a Charkovskou oblastí.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je pátek 2. června 2023

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď