USA odmění informace o vměšování do voleb 10 miliony

foto Ministr zahraničí USA Mike Pompeo.

Washington - Spojené státy odmění deseti miliony dolarů (221 milionů korun) každého, kdo informací přispěje k zatčení zahraničích aktérů vměšujících se do nadcházejících prezidentských voleb. Oznámil to ministr zahraničí Mike Pompeo.

S informacemi o identitě nebo místě pobytu případných viníků, kteří "nelegální kybernetickou činnost" zasahují do voleb a zároveň pracují pro vládu cizí země, mají lidé kontaktovat vládu Spojených států nebo nejbližší americkou ambasádu, uvedlo ministerstvo zahraničí.

Program na odměny za informace vedoucí k zadržení hledaných osob ve Spojených státech funguje od roku 1984. Od té doby Washington odměnil okolo 100 lidí z celého světa, kterým vyplatil celkem přes 150 milionů dolarů, píše agentura AFP.

Americké tajné služby společně dospěly k závěru, že předchozí prezidentské volby v roce 2016 se snažilo prostřednictvím aktivity na sociálních sítích ovlivnit Rusko, které si za cíl kladlo vítězství Donalda Trumpa. Prezident však vměšování Moskvy do voleb zpochybnil.

V únoru letošního roku rozvědky varovaly členy Sněmovny reprezentantů, že Rusko se vměšuje i do aktuální předvolební kampaně, aby k vítězství opět dopomohlo Trumpovi. Informaci z uzavřeného jednání přinesla americká média.

Obavy o vnějším zásahu do voleb plánovaných na 3. listopadu minulý měsíc vyjádřili také Demokraté v americkém Kongresu; problémem podle nich mohou být dezinformační kampaně organizované ze zahraničí.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je úterý 22. září 2020

Očekáváme v 3:00 13°C

Celá předpověď