USA, Indie a Chorvatsko hlásí rekordní počet nových případů covidu-19

foto Zdravotníci testovali 11. července 2020 na koronavirus obyvatele jednoho z bombajských slumů.

Washington/Záhřeb/Brasília - Tři velké a lidnaté země - Spojené státy, Brazílie a Indie - oznámily desetitisíce nových případů koronavirové infekce covid-19 za jediný den. V USA se počet infikovaných v pátek zvýšil podle agentury Reuters o rekordních téměř 69.000, pomalu tam přitom znovu začíná růst i denní počet zemřelých s covidem-19. Rovněž rekordních 27.114 nově infikovaných zaznamenala Indie, která už eviduje dohromady přes 800.000 nakažených. V Brazílii přibylo za minulých 24 hodin 45.048 dalších případů nákazy a 1214 nových úmrtí. Svůj rekordní denní přírůstek 140 nakažených oznámilo Chorvatsko.

Na celém světě se už podle údajů Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) nakazilo přes 15,5 milionu lidí a více než 560.000 jich zemřelo. Skutečná čísla jsou však podle expertů mnohem vyšší.

V USA už potřetí za sebou denní přírůstek případů dosáhl nového rekordu. Dosud nejvyšší denní počty hlásilo dohromady devět amerických států - Aljaška, Georgia, Idaho, Iowa, Louisiana, Montana, Ohio, Utah a Wisconsin.

V zemi přitom začal po týdnech poklesu opět stoupat počet lidí, kteří denně umírají v souvislosti s covidem-19. Odborníci před takovým vývojem varovali s ohledem na rychlý nárůst denního počtu nakažených v posledních týdnech. V pátek byl sedmidenní klouzavý průměr denního počtu zemřelých 664, zatímco před dvěma týdny činil 578. Nynější údaje však stále nedosahují úrovně rekordů zaznamenaných v dubnu.

Guvernér tvrdě zasaženého státu Texas Greg Abbott v pátek upozornil, že by mohl opět zavést karanténní opatření, pokud se šíření koronaviru nepodaří dostat pod kontrolu pomocí roušek a dodržováním odstupů. V pátek Texas poprvé překročil hranici 10.000 hospitalizovaných pacientů a hlásil dalších 95 úmrtí. Místní nemocnice se nedokážou postarat o vážně nemocné.

Florida, další americké ohnisko epidemie, hlásila ve čtvrtek 120 úmrtí, v pátek dalších 92 a také 11.433 nových případů nákazy. Ve floridských nemocnicích je téměř 7000 pacientů s těžkým průběhem covidu-19. U města Orlando se dnes po téměř čtyřech měsících otevřely některé ze zábavních parků společnosti Walt Disney a další by měly následovat za několik dní. Zhruba 19.000 lidí, včetně některých zaměstnanců parku, přitom podepsalo petici požadující odklad otevření.

Koronavirem se nakazilo také 61 příslušníků americké námořní pěchoty na dvou vojenských základnách USA na japonském ostrově Okinawa.

V Brazílii už celkový počet obětí nemoci covid-19 dosáhl 70.398. Jihoamerickou zemi s 210 miliony obyvatel postihla nákaza virem SARS-CoV-2 velmi citelně. Od začátku epidemie se infekce prokázala u 1.800.827 lidí, což je nejvíce na světě po USA.

Indie dosud eviduje přes 800.000 případů nákazy, přičemž ještě před devíti dny jich bylo 600.000. Tamní úřady schválily použití léku Itolizumab pro léčbu mírných až vážných dýchacích obtíží, včetně těch, které způsobuje covid-19. Osvědčil se totiž při klinických testech.

Na čtvrt milionu se počet potvrzených koronavirových případů podle AP vyšplhal v Jihoafrické republice. To je dvojnásobek oproti stavu před dvěma týdny.

Oblíbená dovolenková destinace Chorvatsko oznámila svůj dosud nejvyšší denní přírůstek 140 potvrzených případů nákazy koronavirem. V současné chvíli je v zemi nemocných 1088 lidí. V Chorvatsku se epidemická situace v poslední době znatelně zhoršila, a úřady se proto rozhodly opětovně zpřísnit některá preventivní opatření. Od pondělí budou povinné roušky v obchodech a pro obsluhující personál i v pohostinských zařízeních.

Srbsko ohlásilo v pátek 386 nových potvrzených případů nákazy a 18 úmrtí, což představuje nejvyšší denní přírůstek obětí nemoci covid-19 od březnového vypuknutí epidemie v zemi, v níž přesto pokračují divoké protivládní protesty. Podle kritiků může za nárůst počtu infikovaných rozhodnutí vlády umožnit i nadále konání fotbalových zápasů, náboženských obřadů či oslav.

Íránský prezident Hasan Rúhání dnes vyzval k zákazu velkých shromáždění, jako jsou svatby a smuteční tryzny. Zároveň ale odmítl ustoupit od rozvolňovacích kroků v ekonomice. Podle dnešní informace íránského ministerstva zdravotnictví přitom přibylo za minulých 24 hodin znovu více než 180 mrtvých a téměř 2400 nově nakažených. Od počátku epidemie tak v zemi v souvislosti s koronavirem zemřelo už 12.635 pacientů a celkový počet nakažených doposud stoupl na 255.177 potvrzených případů.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je sobota 15. srpna 2020

Očekáváme v 17:00 22°C

Celá předpověď