USA hlásí rekordních více než 4300 zemřelých s covidem-19 za den

foto Ilustrační foto - Muž s rouškou projíždí na kole kolem zavřeného obchodu ve městě Wilmette v americkém státě Illinois, 6. listopadu 2020.

Washington - Ve Spojených státech zemřelo za poslední den 4327 lidí s covidem-19, což je dosud nejvyšší jednodenní údaj od začátku pandemie. Vyplývá to z dat Univerzity Johnse Hopkinse (JHU), podle níž také přibylo v zemi v úterý dalších 215.000 pozitivních nálezů na koronavirus.

Spojeným státům se nedaří dostat šíření nákazy pod kontrolu od letošního podzimu. Podle statistik listu The New York Times (NYT) se v posledním týdnu objevilo v zemi průměrně čtvrt milionu nových případů za den, zemřelých je poprvé od začátku pandemie v sedmidenním průměru více než 3000 denně.

Podle iniciativy The Covid Tracking Project, která rovněž monitoruje situaci v USA, znovu roste také počet hospitalizovaných osob kvůli těžkému průběhu covidu-19. Je jich nyní 131.326, což je však asi o tisíc méně, než vykazovaly statistiky před týdnem.

Obavy z šíření nákazy navíc v posledních dnech zesilují zprávy o nové mutaci viru, která se objevila poprvé v Británii, a která je podle vědců výrazně více nakažlivá. Americké zdravotnické úřady proto v noci na dnešek oznámily, že se od 26. ledna budou muset všichni cestující v letadlech do USA prokázat negativním testem.

V USA neplatí plošné restrikce pro celou zemi, opatření si stanovují samostatně jednotlivé státy, v nichž se jejich přísnost často významně liší. Nadějí na ukončení pandemie tak většina expertů spatřuje v očkování, které tam začalo v polovině prosince.

Podle agentury AFP však první dávku vakcíny dostalo zatím jen 9,3 milionů obyvatel této více než 330 milionové země, tedy méně než tři procenta populace. Experti přitom varují, že k dosažení kolektivní imunity bude potřeba proočkovat kolem tří čtvrtin všech lidí v zemí.

Spojené státy mají dlouhodobě nejvyšší celkové počty nakažených koronavirem i zemřelých v souvislosti s covidem-19 na světě. Podle JHU se tam SARS-COV-2 prokázal již u 22,85 milionu osob, komplikacím spojeným s nákazou podlehlo bezmála 380.800 Američanů.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

8°C

Dnes je středa 20. ledna 2021

Očekáváme v 19:00 4°C

Celá předpověď