USA a Čína obnovily obchodní rozhovory na nejvyšší úrovni

foto Zleva americký obchodní zmocněnec Robert Lighthizer, čínský vicepremiér Liou Che a ministr financí Steven Mnuchin na společné schůzce ve Washingtonu.

Washington - Nejvyšší obchodní vyjednavači Spojených států a Číny se poprvé od července setkali, aby se pokusili najít cestu k ukončení obchodní války mezi dvěma největšími ekonomikami světa. Americký prezident Donald Trump následně podle agentury Reuters označil jednání za velice dobrá.

Americký obchodní zmocněnec Robert Lighthizer a ministr financí Steven Mnuchin dnes přivítali ve Washingtonu čínského vicepremiéra Liou Chea. Trump uvedl, že s s ním v pátek setká v Bílém domě. K dnešnímu jednání Trump řekl, že rozhovory se vyvíjely velmi dobře a že obě strany je hodnotí kladně.

Atmosféru kolem obchodních rozhovorů nicméně podle agentury Reuters zhoršilo pondělní rozhodnutí amerického ministerstva obchodu zavést sankce proti 28 čínským bezpečnostním úřadům i komerčním podnikům kvůli jejich podílu na porušování práv muslimské menšiny Ujgurů. V úterý navíc Washington oznámil, že nepovolí víza čínským vládním úředníkům a činitelům čínské komunistické strany, kteří jsou s porušováním práv Ujgurů spojováni.

Spojené státy a Čína spolu už od loňského roku vedou obchodní válku, v jejímž rámci na sebe vzájemně uvalují cla. Trump viní Čínu z řady nekalých obchodních praktik, které podle něj poškozují americké podniky. Ministr obchodu USA Wilbur Ross dnes uvedl, že americká cla fungují a nutí Peking, aby věnoval pozornost výhradám, které má Washington vůči čínským obchodním praktikám.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pátek 14. srpna 2020

Očekáváme v 17:00 27°C

Celá předpověď