ÚS zvládne podle Rychetského dočasně práci v oslabení

foto Ilustrační foto - Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský.

Brno - Ústavní soud podle předsedy Pavla Rychetského dokáže pracovat dočasně v oslabení, nikoliv však neomezeně dlouhou dobu. Soud koncem loňského roku opustila soudkyně Kateřina Šimáčková. Kdy prezident Miloš Zeman navrhne Senátu jejího nástupce či nástupkyni, Rychetský podle svých slov netuší. S Hradem není v kontaktu, jména kandidátů ani termín s ním prý nikdo nekonzultoval, řekl v rozhovoru ČTK.

"Samozřejmě, že bych přivítal, kdybychom mohli opět fungovat v plné sestavě. Ale všechno nasvědčuje tomu, že jsme schopni jistou - nikoliv neomezenou - dobu, fungovat i ve čtrnácti,“ řekl Rychetský. Doplnil, že i v oslabení soud vyřizuje více podnětů, než kolik jich dostává, snižuje se tak počet nedodělků.

Rychetský by každopádně uvítal, kdyby prezident navrhl k Ústavnímu soudu ženu. Po odchodu Šimáčkové k Evropskému soudu pro lidská práva zůstala v současné sestavě jediná žena, místopředsedkyně Milada Tomková, což Rychetský nepokládá za ideální situaci.

"I když nejsem žádný genderový fanatik, myslím si, že by to ani zahraničněpoliticky nebylo vhodné,“ uvedl.

Ačkoliv odchod Šimáčkové do jisté míry zkomplikoval činnost Ústavního soudu, Rychetský přál její kandidatuře do Štrasburku úspěch. "Jsem přesvědčen, že bude u Evropského soudu pro lidská práva velmi důstojně reprezentovat naši zemi, a zejména koncept základních práv a svobod, který nezná hranic,“ uvedl Rychetský.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je sobota 28. května 2022

Očekáváme v 9:00 15°C

Celá předpověď