Termín i mechanismus zvyšování důchodů zůstává beze změny

foto Ústavní soud - ilustrační foto.

Brno - Termíny i mechanismus zvyšování důchodů zůstávají beze změny. Ústavní soud (ÚS) nevyhověl návrhu opozičních poslanců, za které jednal Mikuláš Ferjenčík (Piráti), na provedení dílčích škrtů v zákoně o důchodovém pojištění. Návrh částečně zamítl, částečně odmítl. Nezjistil žádnou diskriminaci, která by vyžadovala zásah soudu. Ferjenčík na dotaz ČTK odpověděl, že ho rozhodnutí soudu zklamalo, změnu chce prosadit prostřednictvím novely zákona.

Návrh podali v roce 2018 poslanci Pirátů, SPD a lidovců. Vadilo jim ustanovení, podle kterého se důchody valorizují k termínu jejich individuální lednové výplaty, nikoli k pevnému datu. Podle poslanců jde o diskriminaci lidí, kterým stát důchod vyplácí později v měsíci.

Zákon výslovně říká, že základní i procentní výměry vyplácených důchodů se zvyšují od lednové splátky. Lidé ale dostávají důchody v různé kalendářní dny - někdo na začátku měsíce, někdo na konci. Podle poslanců jde o neodůvodněnou nerovnost odporující Listině základních práv a svobod.

Vláda i Česká správa sociálního zabezpečení v řízení u ÚS uznaly existenci určité nerovnosti ohledně data splatnosti, ale nikoliv v jejich výši. Všichni oprávnění nakonec v lednu dostanou stejně. Argumenty vlády akceptoval i ÚS.

"Jednoduše řečeno, všichni ve stejném postavení dostávají stejně a tedy jsou si (s výjimkou rozdílnosti data výplaty, která však není předmětem přezkumu) zcela rovni," stojí v nálezu soudce zpravodaje Radovana Suchánka. Právní úpravu označil za zcela neutrální, bez projevů diskriminace.

Ferjenčík uvedl, že ho rozhodnutí soudu zklamalo. "Považuji za velmi nespravedlivé, že části důchodců se důchody zvyšují ke 4. lednu a části až k 24. lednu. Pokusil jsem se tento stav napravit způsobem, který poškozeným důchodcům umožňoval žádat o odškodnění. Bohužel se to nepodařilo, budu to nadále prosazovat prostřednictvím novely zákona," napsal poslanec ČTK.

Argumentace skupiny poslanců, podle kterých se má valorizace poskytovat za všechny dny kalendářního měsíce ledna bez ohledu na datum výplaty, podle ÚS vzbuzuje rozpaky. Vytvořila by neodůvodněné rozdíly ve výši lednového důchodu u jednotlivých penzistů.

"Představu navrhovatelky, že by tento nový systém byl spravedlivější než ten současný, nelze než označit za bizarní," napsali ústavní soudci.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je čtvrtek 9. července 2020

Očekáváme v 5:00 14°C

Celá předpověď