ÚS: Pražské soudy nechybovaly, když poslaly do vazby zubařku podezřelou z vraždy

foto Ústavní soud - ilustrační foto.

Brno - Pražské soudy nechybovaly, když loni poslaly do vazby zubařku podezřelou z vraždy partnera. Ženinu stížnost odmítl Ústavní soud (ÚS), justice její základní práva neporušila. Zubařce hrozí mnohaletý trest vězení. Obžalovaná je také další žena, bývalá vysokoškolská učitelka tělocviku. Informace, které zatím zazněly u hlavního líčení, nasvědčují tomu, že čin měl sektářské pozadí. Zavražděný vedl společenství, obžalované byly jeho stoupenkyně. Anonymizované usnesení ÚS je dostupné v jeho databázi.

Obvodní soud pro Prahu 4 loni v říjnu uvalil na středočeskou zubařku předstižnou vazbu, zdůvodněnou obavami z opakování trestné činnosti. Městský soud ale v listopadu důvody vazby změnil na útěkové - obával se tedy toho, že se obžalovaná bude vyhýbat trestnímu řízení a případně i trestu. Podle obhajoby šlo o překvapivou změnu vazebních důvodů, ke které se žena nemohla plnohodnotně vyjádřit.

ÚS ale nenašel důvod k zásahu. Odůvodnění městského soudu prý odpovídá ustálené judikatuře, zabývá se konkrétními okolnostmi věci, a to přiměřeně podrobně k dané fázi trestního řízení.

"Jde-li o důvody tzv. útěkové vazby, bylo k nim prováděno obsáhlé dokazování, k němuž se stěžovatelka měla možnost vyjádřit (a tuto možnost má navíc i nadále, neboť vazební rozhodnutí je ze své povahy rozhodnutím s periodickým přezkumem trvání jeho důvodnosti)," stojí v usnesení ÚS.

Letos v dubnu soudy vazbu zubařky prodloužily, druhá žena je už stíhaná na svobodě. Obhajoba v hlavním líčení uvedla, že zubařka nespáchala vraždu, ale zabití v omluvitelném hnutí mysli. Z jejích policejních výpovědí vyplývá, že samozvaný léčitel ji dlouhodobě psychicky i fyzicky deptal. Obhájce u soudu uvedl, že muž s ní manipuloval "na pomezí náboženství a psychoterapie".

Usmrcený padesátiletý muž měl kolem sebe užší okruh asi 20 lidí, kteří si od něj nechali radit nejen se zdravím, ale i se životem. Zubařka jej podle obžaloby zavraždila - na jeho vlastní přání - po půlnoci na 4. října 2022, a to v pražském bytě druhé obžalované.

Podle státní zástupkyně muž před svým skonem dobrovolně spolkl lék, který obstarala zubařka a který měl zklidňující a hypnotické účinky. Zubařka ho poté řízla skalpelem do třísla a na zápěstí a vpíchla mu celkové anestetikum. Právě na akutní otravu touto látkou muž zemřel. Obě ženy se pak obrátily na policii.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je pátek 22. září 2023

Očekáváme v 19:00 15°C

Celá předpověď