ÚS opět zrušil odměnu za vyklizení Kliniky, poprvé byla vysoká, podruhé nízká

foto Skupina aktivistů sestoupila 17. ledna odpoledne ze střechy bývalé plicní kliniky v Jeseniově ulici na pražském Žižkově. Na střeše byla skupina čtyř lidí od 10. ledna.

Brno - Odměna 24.200 korun pro exekutora Iva Luhana za vyklízení někdejšího Autonomního sociálního centra Klinika v Praze je příliš nízká, neodpovídá specifickým okolnostem. Ústavní soud (ÚS) dnes proto zrušil rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 3. Jde o druhý jeho zásah, napoprvé označil odměnu za nespravedlivou z opačných důvodů - byla nesprávně vypočítaná, tím pádem příliš vysoká. Tehdy měla činit 290.400 korun. Obvodní soud musí rozhodovat znovu a hledat správnou rovnováhu.

"Obvodní soud nemůže brát v úvahu pouze to, že jde o jednu budovu, jednu vyklízenou nemovitost, ale bude muset přihlédnout ke složitosti, kterou taková exekuce obnáší. To znamená počet místností, otázka dobrovolnosti vyklizení, nákladů na mzdové prostředky a tak dále," řekl novinářům soudce zpravodaj Jaroslav Fenyk. Nikdo z aktérů řízení se dnešního vyhlášení nálezu nezúčastnil. Luhana zastupuje advokátka Klára Luhanová.

Budovu někdejší plicní kliniky v Jeseniově ulici na Žižkově obsadili aktivisté v prosinci 2014. Později měli objekt v bezplatné výpůjčce. Když smlouva vypršela a budovu získala Správa železnic, nechala ji vyklidit exekutorem. V loňském nálezu ÚS konstatoval, že exekutor chyboval při vyčíslení vlastní odměny. Sumu 290.400 korun stanovil nikoliv podle počtu vyklízených nemovitostí, ale primárně podle počtu místností. Bylo to v rozporu s principem elementární spravedlnosti, řekl tehdy ÚS.

Napodruhé si Luhan odměnu stanovil na 217.800 korun. Obvodní soud ji však srazil na 24.200 korun, což bylo podle exekutora nepřiměřeně málo. Jde o základní částku vyplývající z tarifu, odvozenou od dvou vyklízených nemovitostí - budovy a zahrady. Luhan si před tím tarifní částku několikrát vynásobil s ohledem na specifické okolnosti.

Po snížení odměny podal Luhan stížnost, ÚS se tak odměnou zabýval podruhé. Luhan poukázal na výjimečný charakter vyklízených nemovitostí a na to, že uživatelé Kliniky neprojevovali žádnou součinnost. Zdůraznil také to, že odměna exekutora není jeho čistým ziskem, ale jsou z ní hrazeny náklady na provoz exekučního úřadu.

ÚS dal exekutorovi zapravdu. Vždy je potřeba zohlednit okolnosti a náročnost vyklizení konkrétní nemovitosti, řekl Fenyk. Poukázal například na to, že vyklizení trvalo sedm dní, uživatelé budovy nespolupracovali, vše bedlivě sledovala média. Obvodní soud chyboval, když své rozhodnutí dostatečně neodůvodnil a s konkrétními argumenty se nevypořádal.

V jiném sporu, který se týkal náhrady hotových nákladů exekuce, ÚS nezasáhl, rozhodnutí před časem ponechal v platnosti. Jde zhruba o 610.000 korun. Jak odměnu, tak náhradu nákladů exekuce by měla podle soudních rozhodnutí hradit Tereza Virtová, někdejší členka kolektivu Kliniky. Virtovou zastupuje advokát Pavel Uhl.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je čtvrtek 8. června 2023

Očekáváme v 21:00 19°C

Celá předpověď