ÚS odmítl stížnost rodičů, zákaz doprovodu v porodnici neřešil

foto Upozornění na zákaz návštěv v porodnici na novorozeneckém a dětském oddělení, umístěné 12. března 2020 na vstupní dveře Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně kvůli šíření nového typu koronaviru. Ve Zlínském kraji se na nový typ koronaviru testovalo již 221 lidí, z toho ve třech případech byla nákaza potvrzena.

Brno - Ústavní soud (ÚS) odmítl skupinovou stížnost 20 rodiček a jejich manželů či partnerů proti zákazu doprovodu v porodnicích v době šíření koronaviru. Důvody jsou procesní, opatření už pozbylo platnost.

"Za této situace Ústavnímu soudu nezbylo, než stížnost z důvodu nepříslušnosti odmítnout," oznámila tisková mluvčí Miroslava Sedláčková na webu ÚS.

Plošný zákaz doprovodu v porodnicích platil od 18. března do poloviny dubna. Liga lidských práv tehdy uváděla, že jde o zásah do práv obou rodičů, navíc jej prý ministerstvo vydalo bez odborných podkladů a zdůvodnění.

Rodiče se domnívali, že mimořádná opatření ministerstva zdravotnictví porušují právo rodiček na zdraví a na ochranu před nelidským a ponižujícím zacházením i právo obou partnerů na ochranu soukromého a rodinného života, rovněž prý zasahují do jejich rodičovských práv.

Ústavní soudci se ale argumenty rodičů detailně nezabývali. Sporné právní akty ministerstva zdravotnictví většinově vyhodnotili jako opatření obecné povahy, o kterých nemohou rozhodovat, pokud v mezičase pozbudou platnost.

Soud už z různých, veskrze procesních či formálních důvodů odmítl nejméně osm stížností na opatření proti koronaviru. Žádnou ze stížností se soud zatím věcně nezabýval.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je středa 8. července 2020

Očekáváme v 17:00 16°C

Celá předpověď