ÚS: Názvy stran nesmí být zaměnitelné

foto Jednací místnost Ústavního soudu - ilustrační foto.

Brno - Názvy jednotlivých kandidátních listin v komunálních volbách nesmí být zaměnitelné s názvy jiných registrovaných stran a hnutí. Registrační úřady se musí zaměnitelností zabývat, a případně mohou kandidátní listinu odmítnout, rozhodl dnes Ústavní soud (ÚS). Zaměnitelnost spadá také do kompetence volebních soudů.

Ústavní soudci se problematikou zabývali na základě stížnosti Spojených sil pro Prahu. Koalici tvořené kromě jiných také Starosty a nezávislými (STAN) loni vadil název konkurující kandidátky Starostové pro Prahu.

Ústavní soudci sice korigovali původní názor Městského soudu v Praze, podle kterého neexistuje kompetence přezkoumávat zaměnitelné názvy, nakonec ale stížnost Spojených sil pro Prahu zamítli. V loňských volbách v Praze záměna podle ÚS nehrozila, názvy se lišily dostatečně.

Cílem STAN bylo podle advokáta a europoslance Stanislava Polčáka do budoucna určit, zda mají úřady v extrémním případě možnost kandidátku odmítnout. Dnešní nález proto přivítal. Poukázal na to, že lokální uskupení si někdy do názvů volebních stran dávají zaměnitelné prvky.

"O to nám šlo - do budoucna prosadit právní názor, který by odmítl libovůli při užívání názvů volebních stran," uvedl Polčák.

Podle ústavní soudkyně Kateřiny Šimáčkové je název volební strany pro voliče nejvýznamnějším z identifikačním údajů, které jsou na hlasovacích lístcích uvedeny. "Nelze proto připustit, aby volební strany vystupovaly pod názvem, který je z pohledu průměrného voliče zaměnitelný s názvem politické strany či hnutí, jež se na vytvoření této volební strany nepodílely," uvedla soudkyně zpravodajka Kateřina Šimáčková.

Název volební strany Starostové pro Prahu ale podle ní není zaměnitelný s názvem STAN. Pojem starosta je označením veřejné funkce podle zákona o obcích, žádná politická síla si jej tedy nemůže "přivlastnit". Zaměnitelnost je proto nutné posuzovat s ohledem na další prvky, které se dostatečně lišily.

"Starostové a nezávislí si název kandidátní listiny nemonopolizují a uznáváme nárok na slovo 'Starostové' pro ty strany, které ho mají dlouhodobě ve svém názvu. Chtěli jsme jen upozornit na možnost účelové zaměnitelnosti názvů politických stran," uvedl předseda STAN Petr Gazdík. Připomněl, že cílem STAN nebylo jakkoliv zpochybnit výsledek voleb.

Spojené síly pro Prahu tvořili kandidáti TOP 09 a STAN ve spolupráci s KDU-ČSL, LES a Demokraty Jana Kasla. Voličská podpora 16,29 procenta znamenala zisk 13 mandátů. Starostové pro Prahu měli 1,92 procenta, do zastupitelstva nepronikli.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je středa 21. srpna 2019

Očekáváme v 11:00 17°C

Celá předpověď