ÚS: Ministerstvo nechybovalo, když ponechalo majetková oznámení dostupná

foto Ústavní soud - ilustrační foto.

Brno - Ministerstvo spravedlnosti podle Ústavního soudu nechybovalo, když ponechalo majetková oznámení komunálních politiků v roce 2020 dostupná. Soud konkrétně rozhodoval o stížnosti starosty Prahy-Kolovrat Antonína Klecandy ve věci, kdy ji zčásti zamítl a zčásti odmítl. ÚS rozhodnutím také stvrdil předchozí rozhodnutí pléna s tím, že se jím musí řídit všechny senáty.

Starosta se domáhal náhrady nemajetkové újmy 30.000 korun a omluvy za porušování práv na ochranu soukromí, kdy k tomu podle něj byla zpřístupňována majetková oznámení komunálních politiků během roku 2020. Soudy nižších instancí, Obvodní soud pro Prahu 2 a Městský soudu v Praze, mu nevyhověly, žalobu o zaplacení náhrady nemajetkové újmy zamítly. Ústavní soud stížnost zčásti zamítl a zčásti odmítl.

Kauza má ale složitou genezi. ÚS už na jaře 2020 zachoval povinnost komunálních politiků podávat oznámení o majetkových poměrech, zároveň ale zrušil rozsah nahlížení do centrálního registru. Podle tehdejšího nálezu postačí zpřístupňovat údaje na základě žádosti, zatímco volné a bezplatné nahlížení přes internet porušuje právo na soukromí veřejných funkcionářů.

Nález měl odloženou účinnost, vstoupil v platnost na konci roku 2020. Soud tak dal politikům čas na to, aby přijali novou právní úpravu nahlížení. Ministerstvo spravedlnosti pokračovalo v tehdejším způsobu zveřejňování do listopadu 2020, což vadilo desítkám zastupitelů v celé zemi. Mnozí z nich se obrátili na soudy, žádali odškodnění za období mezi nálezem ÚS a změnou praxe, trvající zhruba tři čtvrtě roku.

ÚS zprvu některým komunálním politikům, kteří žádali odškodnění a omluvu, vyhověl. Pak ale plénum, tedy sbor všech soudců, přijalo stanovisko, podle kterého ministerstvo spravedlnosti neporušilo žádnou povinnost, pokud udržovalo dosavadní praxi plošného nahlížení do registru po dobu trvání odkladu vykonatelnosti původního nálezu ÚS.

Dnešní rozhodnutí tak bylo potvrzením předchozího, kdy "právní názor Ústavního soudu vyjádřený ve stanovisku pléna se musí uplatnit ve všech srovnatelných věcech, v nichž je rozhodováno po jeho přijetí", uvedl soudce zpravodaj Pavel Rychetský.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je pátek 2. června 2023

Očekáváme v 9:00 20°C

Celá předpověď