ÚS: Justice chybovala, když chtěla dítě kvůli neshodám rodičů poslat do ústavu

foto Ústavní soud - ilustrační foto.

Brno - Soudy nemohou posílat děti do diagnostického ústavu jen proto, že se rodiče, kteří spolu nežijí, nedokážou dohodnout na péči a předávání dětí. Jde vždy o krajní prostředek, pro který musí být splněny zákonné podmínky, zdůraznil v dnešním nálezu Ústavní soud (ÚS).

"Umístění do diagnostického ústavu determinuje nezletilého v jeho dalším sociálním životě nevratným způsobem," stojí v nálezu soudce zpravodaje Josefa Fialy. Navíc jde o citelný zásah do osobního a rodinného života.

Podle občanského zákoníku mohou soudy ukládat různá preventivní, výchovná a sankční opatření, pokud se dítě ocitne bez řádné péče, když je závažným způsobem ohrožen jeho vývoj, nebo dokonce jeho život. Pokud to věk dítěte umožňuje, měly by soudy zjišťovat také jeho názor. Ve všech případech pak mají brát ohled na nejlepší zájem dítěte.

ÚS konkrétně zrušil rozhodnutí Krajského soudu v Českých Budějovicích z loňského listopadu, který podle dnešního nálezu nezohlednil dosavadní judikaturu českých ústavních soudců ani evropských soudů.

Krajský soud chtěl poslat chlapce do dětského diagnostického ústavu, a zajistit mu tak neutrální a klidné prostředí bez stresu z konfliktu rodičů. Podle krajského soudu oba rodiče trvale nerespektovali soudní rozhodnutí o péči. Chlapec, přestože byl pravomocně svěřený matce, zůstával fakticky od dubna 2021 v péči otce. Jedenáctiletého dítěte se krajský soud na jeho názor neptal.

Otec pak podal ústavní stížnost. Poukazoval na domnělé porušení práva na spravedlivý proces. Kritizoval také údajně nedostatečné odůvodnění rozsudku krajského soudu a neprovedení některých důkazů.

ÚS stížnosti otce vyhověl. Už dříve odložil vykonatelnost rozhodnutí krajského soudu, chlapec tedy do ústavu nemusel. Nikdo z aktérů sporu se vyhlášení nálezu osobně nezúčastnil. Podle otcova advokáta Petra Nesporého chlapec momentálně dál žije s otcem.

Krajský soud by měl nyní rozhodnout znovu. Ještě před tím zjistí názor dítěte a opatří si nový znalecký posudek. Podle Nesporého by mohl také nařídit rodinnou terapii, případně asistovaná setkání. "Předpokládám, že krajský soud bude postupovat v intencích rozhodnutí Ústavního soudu," uvedl Nesporý. Dnešní nález přivítal, zejména s ohledem na zájmy dítěte.

Nález se nedotkne jen jedné konkrétní kauzy - má potenciálně širší dopad. "Umístění dětí do zařízení ochranné výchovy je skutečně krajním řešením, k němuž nelze přistupovat toliko proto, že se rodiče nemohou dohodnout na předávání dítěte a nerespektují rozhodnutí o svěření dítěte do péče jednomu z nich," shrnula mluvčí ÚS Kamila Abbasi.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je sobota 25. března 2023

Očekáváme v 17:00 10°C

Celá předpověď