ÚOHS uložil za tendr na armádní vrtulníky pokutu půl miliardy

foto Ilustrační foto - Na letišti v Mošnově na Novojičínsku začaly 21. září 2019 dvoudenní Dny NATO a Dny Vzdušných sil Armády ČR, které jsou největší bezpečnostní přehlídkou v Evropě. Na snímku je vrtulník Bell AH-1Z Viper americké armády.

Brno - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) uložil ministerstvu obrany pokutu 550 milionů korun za chyby při zakázce na armádní vrtulníky. Ministerstvo je za 17 miliard koupilo od americké firmy Bell. Úřad o tom dnes informoval v tiskové zprávě. Pokuta není pravomocná, ministerstvo oznámilo, že proti ní podá rozklad k předsedovi úřadu. Na uložení pokuty upozornil server Novinky.cz.

Ve středu se bude záležitostí zabývat sněmovní branný výbor, oznámila jeho předsedkyně Jana Černochová (ODS). Mluví o fatálním pochybením ministerstva.

"Přestupku se ministerstvo dopustilo tím, že v rozporu se zákonem uzavřelo smlouvu na nákup víceúčelových armádních vrtulníků s vládou Spojených států amerických dříve, než rozhodlo o námitkách italské společnosti Leonardo, která je výrobcem mimo jiné armádních vrtulníků," uvedl mluvčí úřadu Martin Švanda.

Ministerstvo obrany v tiskové zprávě uvedlo, že s rozhodnutím nesouhlasí. "Resort obrany stanovenou pokutu považuje za nepřijatelnou. Pokud ÚOHS dospěl na rozdíl od ministerstva obrany k právnímu názoru, že námitka byla podána oprávněně, měl zohlednit také fakt, že šlo o námitku obstrukční, a stanovit pokutu symbolickou," uvedl mluvčí ministerstva Jan Pejšek.

Černochová uvedla, že ačkoli je rozhodnutí o pokutě nepravomocné, je alarmující. "Tím spíš, že stížnost na postup v této zakázce leží i u Evropské komise. Je neuvěřitelné, že k takovému selhání může dojít u zakázky se strategickým významem," uvedla v tiskové zprávě. Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) bude podle Černochové muset ve výboru vysvětlovat, zda není nákup vrtulníků ohrožen, jak situaci vyřeší a jaké důsledky ze selhání vyvodí.

Personální situací na obraně by se měl podle Černochové zabývat také premiér Andrej Babiš (ANO). Odpovědnost za pokutu nese podle ní zejména někdejší náměstek pro akvizice Filip Říha. Jak připomněla, Říha je nyní náměstkem pro řízení právní a investiční sekce.

Antimonopolní úřad už se tendrem zabýval od loňského února na návrh italské firmy Leonardo, která žádala uložení zákazu plnění smlouvy zhruba za 17 miliard korun. Úřad sice v srpnu návrh italské firmy zamítl, upozornil ale na to, že ministerstvo při zakázce chybovalo. Přestože 20. listopadu loňského roku obdrželo od firmy Leonardo námitky k tendru, smlouvu s vítězem podepsalo hned následující den. O námitkách se přitom rozhodlo až loni 5. prosince. Právě kvůli této chybě ÚOHS vedl s ministerstvem přestupkové řízení.

Takto vysoká pokuta je u postihu za chyby ve veřejných zakázkách mimořádná, její výši ale ovlivňuje celková hodnota zakázky.

Ministerstvo obrany se loni rozhodlo koupit 12 vojenských vrtulníků, které nahradí ve výzbroji české armády ruské bitevní vrtulníky Mi-24/35. Americká firma Bell českým vojákům dodá za 646 milionů dolarů, tedy 17,6 miliardy korun, osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper.

Italská nabídka na stroje Agusta AW 139M byla levnější, měla ale podle ministerstva nedostatky. Stroje například nesplňovaly armádní požadavek na odzkoušení v operacích.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je neděle 25. července 2021

Očekáváme v 17:00 26°C

Celá předpověď