Únorové plénum: vztahy mezi EU a Ruskem, právní stát, boj proti rakovině

foto Manévry běloruské a ruské armády na cvičišti Obuz-Lesnovský v Bělorusku, 19. února 2022.

Vojenská hrozba ze strany Ruska, respektování zásad právního státu v EU a boj proti rakovině. Tato a další témata se objevila na agendě únorového plenárního zasedání.

V plenární debatě s předsedou Evropské rady Charlesem Michelem, předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou a šéfem unijní diplomacie Josepem Borrellem europoslanci uvedli, že shromažďování ruských ozbrojených sil podél ukrajinských hranic představuje hrozbu pro mír v Evropě a vyzvali k jednotné reakci ze strany EU. Prohlášení na podporu Ukrajiny vydali i lídři jednotlivých politických skupin. Ve středu schválil EP makrofinanční půjčku ve výši 1,2 miliardy eur, která má Ukrajině pomoci v řešení jejích finančních potřeb.

Právní stát

Ve středu odpoledne europoslanci uvítali rozhodnutí Soudního dvora EU, který potvrdil platnost unijních pravidel, podle nichž mohou členské státy porušující zásady právního státu čelit pozastavení plateb z evropského rozpočtu. Po zamítnutí právní námitky Maďarska a Polska tak poslanci očekávají, že komise urychleně podnikne nezbytné kroky v zájmu ochrany rozpočtu EU.

Boj proti rakovině

Parlament ve středu přijal doporučení, která připravil Zvláštní výbor Evropského parlamentu pro boj proti rakovině. Mají za cíl zlepšit prevenci, léčbu a výzkum této nemoci Eurobankovky, vlajka EU - ilustrační fotoa posílit roli EU v této oblasti. Rakovina je druhou nejčastější příčinou úmrtí v EU.

Výročí zavedení eura

U příležitosti 20. výročí uvedení eurobankovek a euromincí do oběhu se v pondělí v Evropském parlamentu uskutečnil slavnostní ceremoniál. „Euro je o evropské integraci, jednotě, stabilitě, identitě, solidaritě,“ řekla předsedkyně europarlamentu Roberta Metsolová. Po ceremoniálu následovala diskuse s prezidentkou Evropské centrální banky Christine Lagardeovou o stavu ekonomiky EU a politice banky.

Nová pravidla pro bezpečnost hraček

Poslanci ve středu navrhli aktualizaci pravidel bezpečnosti hraček, aby zajistili, že hračky prodávané na trhu EU, včetně hraček dovážených z jiných zemí, jsou bezpečné a Děti si hrají v mateřské školce. Ilustrační foto. udržitelné. Parlament požaduje zlepšení dozoru nad trhem ze strany členských států a přísnější normy pro používání chemických látek v hračkách.

Spyware Pegasus

Téma použití softwaru Pegasus pro shromažďování informací vládami EU ke špehování novinářů, politiků a dalších bylo diskutováno v úterní rozpravě v plénu. Poslanci tvrdili, že by europarlament měl zřídit vyšetřovací výbor, který by se touto záležitostí zabýval.

Silniční poplatky

Podle aktualizovaných pravidel schválených poslanci ve čtvrtek by členské státy měly do roku 2030 postupně vyřadit z provozu dálniční známky pro nákladní vozidla cestující po silnicích transevropské sítě. Země budou mít na výběr, zda nebudou účtovat žádné poplatky, nebo přejdou na mýtné, tedy systém založený na vzdálenosti, který zohledňuje skutečné využití vozovky vozidly, a je proto ekologicky spravedlivější.

Karcinogeny v pracovním prostředí

Poslanci ve čtvrtek přijali přísnější pravidla na ochranu pracovníků, kteří jsou při své práci Větrné turbíny vyčnívají nad mlhou. Obnovitelná energie, větrná elektrárna, mlha - iustrační fotovystaveni látkám, které mohou způsobit rakovinu, mutace nebo problémy s plodností.

Obnovitelné zdroje na moři

Ve zprávě schválené v úterý europoslanci představili doporučení, jak rychleji využívat obnovitelné zdroje energie na moři k plnění cílů EU v oblasti snižování emisí. Tvrdili, že pokud by byly vybudovány udržitelně, mohly by pobřežní větrné farmy být přínosem pro mořskou biologickou rozmanitost, a požadovali kratší postupy pro získání povolení.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je úterý 30. května 2023

Očekáváme v 21:00 15°C

Celá předpověď