Vojenská hrozba ze strany Ruska, respektování zásad právního státu v EU a boj proti rakovině. Tato a další témata se objevila na agendě únorového plenárního zasedání.
V plenární debatě s předsedou Evropské rady Charlesem Michelem, předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou a šéfem unijní diplomacie Josepem Borrellem europoslanci uvedli, že shromažďování ruských ozbrojených sil podél ukrajinských hranic představuje hrozbu pro mír v Evropě a vyzvali k jednotné reakci ze strany EU. Prohlášení na podporu Ukrajiny vydali i lídři jednotlivých politických skupin. Ve středu schválil EP makrofinanční půjčku ve výši 1,2 miliardy eur, která má Ukrajině pomoci v řešení jejích finančních potřeb.
Právní stát
Ve středu odpoledne europoslanci uvítali rozhodnutí Soudního dvora EU, který potvrdil platnost unijních pravidel, podle nichž mohou členské státy porušující zásady právního státu čelit pozastavení plateb z evropského rozpočtu. Po zamítnutí právní námitky Maďarska a Polska tak poslanci očekávají, že komise urychleně podnikne nezbytné kroky v zájmu ochrany rozpočtu EU.
Boj proti rakovině
Parlament ve středu přijal doporučení, která připravil Zvláštní výbor Evropského parlamentu pro boj proti rakovině. Mají za cíl zlepšit prevenci, léčbu a výzkum této nemoci a posílit roli EU v této oblasti. Rakovina je druhou nejčastější příčinou úmrtí v EU.
Výročí zavedení eura
U příležitosti 20. výročí uvedení eurobankovek a euromincí do oběhu se v pondělí v Evropském parlamentu uskutečnil slavnostní ceremoniál. „Euro je o evropské integraci, jednotě, stabilitě, identitě, solidaritě,“ řekla předsedkyně europarlamentu Roberta Metsolová. Po ceremoniálu následovala diskuse s prezidentkou Evropské centrální banky Christine Lagardeovou o stavu ekonomiky EU a politice banky.
Nová pravidla pro bezpečnost hraček
Poslanci ve středu navrhli aktualizaci pravidel bezpečnosti hraček, aby zajistili, že hračky prodávané na trhu EU, včetně hraček dovážených z jiných zemí, jsou bezpečné a udržitelné. Parlament požaduje zlepšení dozoru nad trhem ze strany členských států a přísnější normy pro používání chemických látek v hračkách.
Spyware Pegasus
Téma použití softwaru Pegasus pro shromažďování informací vládami EU ke špehování novinářů, politiků a dalších bylo diskutováno v úterní rozpravě v plénu. Poslanci tvrdili, že by europarlament měl zřídit vyšetřovací výbor, který by se touto záležitostí zabýval.
Silniční poplatky
Podle aktualizovaných pravidel schválených poslanci ve čtvrtek by členské státy měly do roku 2030 postupně vyřadit z provozu dálniční známky pro nákladní vozidla cestující po silnicích transevropské sítě. Země budou mít na výběr, zda nebudou účtovat žádné poplatky, nebo přejdou na mýtné, tedy systém založený na vzdálenosti, který zohledňuje skutečné využití vozovky vozidly, a je proto ekologicky spravedlivější.
Karcinogeny v pracovním prostředí
Poslanci ve čtvrtek přijali přísnější pravidla na ochranu pracovníků, kteří jsou při své práci vystaveni látkám, které mohou způsobit rakovinu, mutace nebo problémy s plodností.
Obnovitelné zdroje na moři
Ve zprávě schválené v úterý europoslanci představili doporučení, jak rychleji využívat obnovitelné zdroje energie na moři k plnění cílů EU v oblasti snižování emisí. Tvrdili, že pokud by byly vybudovány udržitelně, mohly by pobřežní větrné farmy být přínosem pro mořskou biologickou rozmanitost, a požadovali kratší postupy pro získání povolení.