Univerzity: Snížení peněz na vědu by omezilo výzkumné aktivity

foto Ilustrační foto - Tým z Česka vyvinul metodu, která umí poskládat třírozměrný hologram několika molekul biologického vzorku. Ilustrační obrázek ukazuje zjednodušené znázornění funkce prostorového modulátoru fáze. Modrý paprsek světla zobrazuje biomolekulární strukturu. Červený paprsek ovlivňuje průchod modrého paprsku speciální vrstvou prostorového modulátoru fáze (uprostřed), aby vznikl virtuální "holografický" obraz (ztvárněný vpravo).

Praha - Asociace výzkumných univerzit (AVU) kritizuje návrh ministerstva financí, který snižuje státní výdaje na vědu pro příští rok na 36,1 miliardy korun. Meziročně je to pokles o 3,6 procenta. Podle AVU by snížení omezilo výzkumné aktivity a ztížilo možnost získat schopné vědce v konkurzech. Vyplývá to z vyjádření, které dnes ČTK zaslali zástupci Univerzity Karlovy. AVU tvoří Univerzita Karlova, Masarykova univerzita v Brně, Vysoká škola chemicko - technologická v Praze, Univerzita Palackého v Olomouci a ČVUT.

Letošní rozpočet na vědu meziročně vzrostl o 1,22 miliardy na zhruba 37,5 miliardy korun a podle střednědobého výhledu mělo jít v roce 2022 do této oblasti 38 miliard korun. První místopředseda vládní rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) Pavel Baran už dříve uvedl, že ani původně zamýšlených 38 miliard nestačí. RVVI tak pro příští rok navrhla rozpočet 39,35 miliardy korun. Vláda v pondělí vzala návrh RVVI pouze na vědomí. Další jednání budou v létě.

Asociace vyjádřila s návrhem ministerstva financí (MF) "zásadní nesouhlas". Uvedla, že nezohledňuje inflaci a je v rozporu s předchozími prohlášeními o podpoře výzkumu.

"Snížením rozpočtové částky jednoznačně dojde k omezení aktivit české výzkumné infrastruktury jakožto významné součásti infrastruktury státu. Zároveň se jedná o významný, již nyní vyslaný signál směrem k výzkumným pracovníkům těchto institucí i k potenciálním kvalitním zájemcům o zaměstnání v nich," stojí v prohlášení. "Ohrožení lidského kapitálu výzkumných institucí bude mít dlouhodobější negativní dopady, než je roční rozpočtové období," uvádí dále.

Asociace také zdůraznila, že mají-li české výzkumné univerzity i ústavy Akademie věd ČR obstát v mezinárodní konkurenci svými výsledky, musí také nabídnout přijatelné pracovní podmínky současným výzkumníkům i novým uchazečům.

Asociace také vyzdvihla roli výzkumných organizací a škol během pandemie covid-19. "Byly to a jsou to právě ony, které umožňují efektivně čelit akutnímu epidemickému nebezpečí a pomáhat při jeho řešení i při potřebném posílení moderní ekonomiky založené na znalostech a nových technologiích," píše se v dokumentu. Zástupci asociace také poznamenali, že v Evropské unii a "významných státech světa" mimo ni je trend roli vědy, výzkumu a inovací posilovat.

Podobně se minulý týden vyjádřili i další kritici návrhu MF pocházející z akademické sféry a organizací spjatých s výzkumem. Uvedli, že pokles oslabí možnosti výzkumu, utlumí investice do vědy i příslušné infrastruktury a v budoucnu může způsobit vyšší odliv talentovaných vědců do zahraničí. Za dřívějším prohlášením stojí Akademie věd, Česká konference rektorů, Svaz průmyslu a dopravy ČR, Asociace výzkumných organizací, Vysokoškolský odborový svaz a Rada vysokých škol. MF podle nich argumentuje aktuálním stavem veřejných financí. V pátek ministerstvo v reakci uvedlo, že výzkum pro něj zůstává prioritou a o rozpočtu se bude ještě jednat.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

33°C

Dnes je neděle 20. června 2021

Očekáváme v 1:00 25°C

Celá předpověď