Unipetrol ve 2. čtvrtletí zvýšil tržby na 34 mld,zisk byl 1,8 mld

foto Areál Unipetrolu v Záluží u Litvínova. Ilustrační foto.

Praha - Petrochemickému holdingu Unipetrol v letošním druhém čtvrtletí vzrostly meziročně tržby zhruba o desetinu na 34,1 miliardy korun. Provozní zisk činil 1,8 miliardy, podle firmy je srovnatelný s loňskem. Unipetrol to uvedl dnes v tiskové zprávě. V prvním čtvrtletí byl holding ve ztrátě. Unipetrol je v Česku jediným zpracovatelem ropy, vlastní největší síť čerpacích stanic Benzina a je jedním z nejvýznamnějších výrobců plastů.

Ekonomická situace nebyla podle firmy ve druhém čtvrtletí příznivá. "V rafinérské i petrochemické části jsme navíc realizovali řadu investičních a údržbářských projektů, které ovlivnily náš produkční výkon," sdělil generální ředitel Unipetrolu Tomasz Wiatrak. "Přesto jsou naše výsledky lepší než v prvním čtvrtletí a po odečtení platby od pojistitelů za mimořádnou událost v Litvínově z roku 2015, zaúčtované ve druhém čtvrtletí minulého roku, je náš provozní zisk v meziročním ohledu srovnatelný," doplnil.

Objem zpracované ropy činil za druhé čtvrtletí 1,9 milionu tun. Prodeje dosáhly u rafinerských produktů 1,67 milionu tun a u petrochemických produktů 409.000 tun.

Investice holdingu ve druhém čtvrtletí činily 1,6 miliardy korun. Podle Unipetrolu směřují hlavně do modernizace a ekologizace výroby a do výzkumu a vývoje například obnovitelných zdrojů a biopaliv.

V maloobchodě Unipetrol investoval do modernizace a rozšíření čerpacích stanic Benzina v Česku a také do rozvoje činnosti na Slovensku. "Občerstvení Stop Cafe je již dostupné na 282 stanicích ze současných 413 čerpacích stanic. A zatímco v Česku pokračujeme v upevňování vedoucí pozice, otevřením první čerpací stanice v Malackách na Slovensku jsme zahájili naši činnost na mezinárodní úrovni," uvedl Wiatrak.

V prvním čtvrtletí letošního roku se Unipetrol propadl do ztráty 65 milionů korun, zatímco loni vykázal ve stejném období čistý zisk 322 milionů. Výnosy naopak v prvním kvartálu meziročně vzrostly o šest procent na 28,9 miliardy. Objem zpracované ropy činil 1,8 milionu tun.

Do skupiny Unipetrol spadají rafinerie a výrobní závody v Litvínově a Kralupech nad Vltavou, firma Paramo se značkou Mogul v Pardubicích a Kolíně, neratovická firma Spolana, výzkumná centra v Litvínově a Brně či síť čerpacích stanic Benzina. Holding zaměstnává přes 4800 lidí.

Od roku 2005 je Unipetrol součástí polské skupiny PKN Orlen, která je od loňska jediným vlastníkem firmy. Vytěsnění zbylých minoritních akcionářů schválila valná hromada Unipetrolu v srpnu 2018. Cílem PKN Orlen bylo stažení akcií Unipetrolu z pražské burzy.

Polské PKN Orlen meziročně klesl zisk, překonal ale odhady

Největší polské rafinerské společnosti PKN Orlen, která je majitelem českého Unipetrolu, ve druhém čtvrtletí klesl čistý zisk na 1,6 miliardy zlotých (9,6 miliardy Kč) z 1,74 miliardy ve stejném období loňského roku. Firma to uvedla ve svém dnešním sdělení. Analytici v anketě agentury Reuters ale očekávali zisk ještě nižší - pouze 1,21 miliardy zlotých.

Proti zisku 849 milionům zlotých v předchozím kvartálu je to nicméně nárůst skoro na dvojnásobek. Také za celé první pololetí byl čistý zisk vyšší, než odhadovali analytici, přestože meziročně klesl. Činil 2,45 miliardy zlotých proti očekávaným 2,06 miliardy zlotých. Před rokem dosáhl v pololetí 2,8 miliardy zlotých.

Díky snaze o diverzifikaci zdrojů firmu výrazně nepoškodilo přechodné zastavení dodávek suroviny ropovodem Družba. Přeprava ropy tímto potrubím byla kvůli znečištění odstavena značnou část druhého čtvrtletí. Potíže zasáhly i Českou republiku.

Na dnešní tiskové konferenci jeden ze zástupců PKN Orlen podle agentury Reuters nicméně uvedl, že kvalita dodávané ruské ropy se zhoršuje obecně. "Horší se to, ale stále ještě se dá zpracovávat," řekl.

Začátkem měsíce podal PKN Orlen u Evropské komise žádost o schválení plánovaného převzetí konkurenční rafinerie Grupa Lotos.

Tržby firmy se ve druhém čtvrtletí meziročně zvýšily na 29,23 miliardy zlotých z 26,7 miliardy. Analytici odhadovali tržby 28,37 miliardy zlotých.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

8°C

Dnes je sobota 7. prosince 2019

Očekáváme v 5:00 6°C

Celá předpověď