UNESCO nakonec nezapsalo Velký bariérový útes mezi ohrožené přírodní památky

foto Velký bariérový útes na severovýchodním pobřeží Austrálie na snímku z 23. července 2021.

Fu-čou/Brisbane - Výbor pro světové dědictví UNESCO nakonec nezařadil Velký bariérový útes mezi ohrožené přírodní památky, informovala agentura AFP. Odborná veřejnost má sice o stav tohoto unikátního ekosystému obavy, Austrálie však s jeho přidáním na seznam ohrožených míst nesouhlasila.

Výbor pro světové dědictví UNESCO, který aktuálně jedná v čínském Fu-čou rozhodnutí týkající se útesu po intenzivním tlaku ze strany Austrálie odložil. Útes přináší australskému odvětví turistického ruchu značné příjmy a Canberra se obává, že pokud by byl zařazen mezi ohrožené památky, mohlo by to v očích cestovatelů snížit jeho atraktivitu. Proti zařazení na seznam památek v ohrožení země bojuje již léta.

Velký bariérový útes na severovýchodním pobřeží Austrálie na snímku z 23. července 2021. Zapsání útesu mezi ohrožená místa navrhlo UNESCO nově v červnu na základě konzultací s odborníky a organizacemi. Experti poukazují zejména na blednutí korálů, které je mimo jiné důsledkem klimatických změn. Blednutí signalizuje postupný úhyn korálů.

Barvu útesu dodávají řasy, které také korálům zajišťují živiny z mořské vody. Když je voda v oceánu příliš teplá, koráli se začnou řas zbavovat. Lehce vybledlí koráli se mohou při poklesu teploty vody ještě vzpamatovat, hůře postižení "hladovějící" koráli jsou náchylnější k nemocem a umírají.

Velký bariérový útes lemuje severovýchodní pobřeží Austrálie. Je to největší komplex korálových útvarů na světě - rozkládá se na ploše přesahující 334.000 kilometrů čtverečních, a zabírá tak větší plochu než Itálie. Je domovem více než 1500 druhů ryb, 411 druhů korálů a desítek dalších živočišných druhů. Na seznam světového dědictví UNESCO byl zapsán v roce 1981.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je čtvrtek 23. září 2021

Očekáváme v 11:00 17°C

Celá předpověď