Ukrajinský web označil Babišovo nedělní tvrzení za skandální

foto Ilustrační foto - Předseda ANO a prezidentský kandidát Andrej Babiš, 20. ledna 2023 v Liberci.

Kyjev/Moskva - Ukrajinský server Gazeta.ua označil za skandální nedělní výrok kandidáta na českého prezidenta Andreje Babiše, že by v případě útoku na Polsko nebo pobaltské země neposlal napadené zemi české vojáky na pomoc. Jeho prohlášení v televizní debatě si všímají i další média na Ukrajině nebo v Rusku. Odmítnutí vojenské pomoci Polsku a pobaltským zemím v případě útoku na ně by přitom bylo porušením českých závazků vůči spojencům v NATO, jak poznamenal jeho volební rival generál ve výslužbě Petr Pavel, píše ruská státní agentura TASS.

"Kandidáta neuvedla do rozpaků ani skutečnost, že se jedná o závazek členských států NATO," píše Gazeta.ua na Babišovu adresu. "Když mu řekli, že jde o alianční závazek, odpověděl prostě: 'Chci mír'," cituje portál z tweetu novináře Rikarda Jozwiaka ze stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL), na kterého se ve své zprávě odkazuje.

Pavel opakovaně prohlásil, že v případě zvolení prezidentem udělá vše proto, aby válce zabránil, píše ruská agentura TASS, která svůj text opatřila titulkem "Prezidentský kandidát v Česku Babiš slíbil, že zabrání válce a udrží mír". V textu si všímá, že Babiš později své výroky z televizní debaty s Pavlem na twitteru korigoval a prohlásil, že pokud by skutečně byl napaden členský stát NATO, pátý článek Severoatlantické smlouvy o kolektivní obraně a vzájemné pomoci zemí NATO by "pochopitelně dodržel".

Další ruská státní agentura RIA Novosti dnes odpoledne napsala, že Babiš v debatě prohlásil, že by neposlal vojáky na pomoc spojencům. Ve svém článku zmiňuje rovněž odpověď Pavla o závazcích České republiky vůči Severoatlantické alianci. "Hodinu po skončení diskuze Babiš na twitteru napsal, že na otázku vůbec nechtěl odpovídat," pokračuje RIA Novosti a cituje z Babišova tweetu, kde svůj výrok korigoval.

Rádio Svoboda kromě samotného Babišova výroku a jeho následných korekcí zmiňuje také dnešní prohlášení českého ministra zahraničí Jana Lipavského, který na twitteru v polštině ujišťoval sousední zemi o tom, že "Češi budou vždy připraveni Poláky bránit". A všímá si Pavlova twitterového příspěvku, ve kterém tento prezidentský kandidát rovněž v polštině napsal, že pokud se stane hlavou státu, při své druhé zahraniční cestě navštíví Polsko, aby ujistil Varšavu i Pobaltí, že Praha dodržuje dohody. První zahraniční cesta českých prezidentů obvykle míří na Slovensko.

Babišova prohlášení si všímají také ukrajinská média jako je server Ukrajinska pravda nebo agentura Unian - obě zaznamenala Babišův výstup v České televizi zpravodajsky a komentářů se zdržela. "Toto prohlášení vyvolalo řadu otázek, neboť Česká republika je členem NATO a je povinna dodržovat pátý článek (Severoatlantické smlouvy)," poznamenal Unian, jenž rovněž připomněl Babišovu korekci na sociálních sítích.

"Babiš svou neochotu podílet se na odporu proti ruské agresi vysvětlil tím, že 'chce mír'," píše ukrajinská agentura Ukrinform, která se dál věnuje i postavě Andreje Babiše a jeho vyšetřování ze strany policie kvůli obviněním z podvodu, přičemž připomíná, že krátce před volbami pražský soud nepravomocně osvobodil Babiše v kauze Čapí hnízdo, kde se řešil údajný dotační podvod.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je neděle 29. ledna 2023

Očekáváme v 21:00 -3°C

Celá předpověď