Ukrajinský novinář se zeptal Lavrova, co kradeného už Rusko mimo obilí prodalo

foto Ilustrační foto - Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov (na snímku z 6. června 2022).

Ankara - Ukrajinský novinář si vynutil odpověď ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova na dnešní tiskové konferenci v Ankaře, kde Lavrov jednal se svým tureckým protějškem Mevlütem Çavuşogluem. Zeptal se, co z toho, co Rusové ukradli na Ukrajině kromě obilí, už také rozprodali.

Reportér ukrajinské televize Muslim Umerov vystoupil ve chvíli, kdy měla tisková konference skončit, se slovy: "Musím vám nezbytně položit otázku".

Ačkoli s tím už protokol nepočítal, Lavrov souhlasil, že odpoví. "Kromě obilí, co dalšího z toho, co jste na Ukrajině ukradli, jste prodali?" zeptal se Umerov.

Lavrov požádal o zopakování otázky a zahájil s úsměvem protiútok. "Vy Ukrajinci se stále zabýváte tím, co se dá ukrást, a myslíte si, že tak smýšlejí všichni. Naše cíle na východě Ukrajiny jsou jasné, chceme lidi osvobodit od neonacistického režimu. My pro obilí žádné překážky nevytváříme. Aby mohlo být vyvezeno z přístavů, je třeba, aby k tomu dal pan (prezident Volodymyr) Zelenskyj příkaz, pokud ještě něčemu velí, toť vše."

Umerov pracuje pro redakci ukrajinské televize v Istanbulu a řekl, že se po celou tiskovou konferenci hlásil, aby mohl položit otázku. "Na konci jsem pochopil, že mne mluvit nenechají, tak jsem se rozhodl zvýšit hlas a riskoval narušení konference, na odpověď na tuto otázku čeká celá Ukrajina," řekl Umerov v rozhovoru s agenturou AFP.

Ukrajinský velvyslanec v Ankaře v pátek obvinil Rusko z krádeží ukrajinského obilí a jeho exportu zejména do Turecka.

AFP napsala, že Lavrov od začátku ruské války proti Ukrajině vyjíždí do ciziny málo, byl v Číně, Indii, Alžírsku, Saúdské Arábii a dvakrát v Turecku.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 8.01.2026 ČTK

Reklama

-2°C

Dnes je čtvrtek 8. ledna 2026

Očekáváme v 03:00 -9°C

Celá předpověď