Ukrajina podle amerických médií zahájila protiútok, Kyjev to nepotvrzuje

foto Ilustrační foto - Ukrajinský tank poblíž města Časiv Jar, 7. června 2023.

Kyjev/Moskva - Ukrajina zahájila dlouho očekávanou ofenzivu proti ruským invazním silám, tvrdí americká televize ABC News a list The Washington Post s odvoláním na nejmenované ukrajinské zdroje. Mluvčí ukrajinského generálního štábu ale uvedl, že takové informace nemá. Představitel Ruskem dosazené správy okupované části záporožského regionu Vladimir Rogov uvedl, že Ukrajinci v noci podnikli první velký tankový útok na frontě v Záporožské oblasti. Pod zničenou Kachovskou přehradou pokračuje evakuace lidí, pod vodou je podle ukrajinských úřadů asi 600 kilometrů čtverečních, což je o něco více než rozloha Prahy. Do zasažené oblasti přijel ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Dva ukrajinští představitelé, včetně zdroje blízkého Zelenskému, ABC News potvrdili, že nyní se odehrává aktivní fáze protiofenzívy. Podle listu The Washington Post ukrajinští vojáci - včetně specializovaných útočných sil vyzbrojených západními zbraněmi a vycvičených v taktice NATO - v noci zintenzivnili údery na ruské pozice na jihovýchodě země.

Podle Rogova zaútočili Ukrajinci u města Orichiv asi 60 kilometrů jihovýchodně od Záporoží. Jednalo se podle něj o první tak velký noční útok ukrajinských sil na záporožské frontě. Náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová uvedla, že u Orichiva se ruská armáda "aktivně brání". Šéf ruského resortu obrany Sergej Šojgu prohlásil, že se Ukrajinci v Záporožské oblasti pokusili prolomit ruskou obranu. Dodal, že Rusové útok odrazili.

Tvrzení znepřátelených stran nelze v podmínkách válečného konfliktu bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů. O očekávané ukrajinské protiofenzívě, jejímž cílem je získat zpět Ruskem okupovaná ukrajinská území na východě a jihu země, se hovoří už několik dní.

Šéf ukrajinské Chersonské oblasti Oleksandr Prokudin informoval, že terčem ruského ostřelování se dnes stalo město Cherson a přilehlé pobřežní oblasti. Záchranáři přitom v těchto místech pomáhají lidem, jejichž domovy zaplavila voda po úterním zničení hráze Kachovské přehrady. Při náletech nejméně devět lidí utrpělo zranění, uvedlo ministerstvo vnitra v Kyjevě. Deník Ukrajinska pravda napsal, že lidé v záplavové zóně jsou vyčerpáni, ale jsou zásobováni vším potřebným. Podle Červeného kříže velké riziko pro civilisty představují i miny, která voda vyplavila a nyní je unáší dál. "V minulosti jsme věděli, kde se nebezpečí nachází, nyní to nevíme," uvedl Erik Tollefsen z Mezinárodního výboru Červeného kříže.

I Moskva obvinila ukrajinské jednotky z ostřelování, konkrétně záchranářů v Ruskem okupované části Chersonské oblasti. Osmašedesát procent ze zatopené oblasti je na Ruskem obsazeném levém břehu řeky Dněpr. Z města Nova Kachovka okupační úřady hlásí pět mrtvých.

Ukrajinský prezident Zelenskyj dnes v Chersonské oblasti navštívil místo, kde se odehrává evakuace. Řekl, že je potřeba spočítat škody, poskytnout peníze na odškodnění obyvatel postižených katastrofou a vytvořit program pro kompenzaci ztrát nebo přemístění podniků v rámci regionu.

Ukrajinské ministerstvo zemědělství informovalo, že Ukrajina by mohla kvůli zničení Kachovské přehrady přijít o několik milionů tun úrody. Upozornilo, že nejde jen o ztráty v zaplavených oblastech, ale i o to, že rozsáhlá území nyní ztratila zavlažování. Až 500.000 hektarů půdy se kvůli tomu může proměnit v "poušť".

Ruský prezident Vladimir Putin se nechystá navštívit obce potýkající se s následky katastrofy, z níž se vzájemně obviňují Kyjev i Moskva. "Ne, momentálně se to neplánuje," řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Putin se loni na podzim rozhodl anektovat mimo jiné Rusy obsazenou část Chersonské oblasti, nyní jde podle Moskvy o součást Ruské federace. Zábor tohoto regionu ani dalších ukrajinských území mezinárodní společenství neuznává.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je úterý 3. října 2023

Očekáváme v 21:00 18°C

Celá předpověď