Ukrajinská ekonomika ve čtvrtletí klesla o 10,5 %, čekal se větší pokles

foto Vlajka Ukrajiny, 29. května 2022, Kyjev, Ukrajina.

Kyjev - Ukrajinská ekonomika v prvním čtvrtletí letošního roku meziročně klesla o 10,5 procenta, oznámilo dnes ukrajinské ministerstvo hospodářství. Jde o slabší pokles, než ministerstvo původně očekávalo, uvedla agentura Reuters. Ekonomika se tak přizpůsobuje událostem po ruské invazi lépe, než se čekalo.

Ministerstvo původně očekávalo, že se hrubý domácí produkt (HDP) v prvním čtvrtletí sníží o 14,1 procenta.

"Údaje naznačují, že ukrajinská ekonomika se přizpůsobuje a zotavuje rychlejším tempem, než se původně předpokládalo," uvedla ministryně hospodářství Julija Svyrydenková. Vláda se podle ní nadále zaměřuje na stabilizaci situace v energetickém sektoru a snaží se přispět k řešení logistických problémů ohledně exportu.

Loni ukrajinská ekonomika kvůli dopadům ruské vojenské invaze klesla o 29,1 procenta, uvedl v dubnu ukrajinský statistický úřad. Šlo o nejvýraznější propad HDP od vyhlášení nezávislosti v roce 1991, kdy se rozpadl Sovětský svaz. Výsledek byl ale nepatrně lepší, než se čekalo.

Ukrajinská vláda tehdy uvedla, že letos by ekonomika díky zlepšení v dopravě, maloobchodě a stavebnictví mohla vykázat růst o jedno procento. Mírný růst letos očekávají také analytici.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je neděle 1. října 2023

Očekáváme v 21:00 15°C

Celá předpověď