Ukrajinci chtějí podle průzkumu dál bojovat, a ne vyjednávat s Ruskem

foto Ilustrační foto - Ukrajinští vojáci s houfnicí M777 při střelbě na ruské pozice v Doněcké oblasti, 32. října 2022.

Kyjev - Skoro devět desetin Ukrajinců, přesněji 86 procent, nemá zájem o vyjednávání s Moskvou a domnívá se, že je nutné pokračovat v ozbrojeném boji i v případě, že Rusko nepřeruší ostřelování ukrajinských měst, uvedl dnes na svém webu list Ukrajinska pravda. Informoval o výsledcích průzkumu veřejného mínění, který kyjevský sociologický ústav KMIS uskutečnil o uplynulém víkendu. Jen desetina dotázaných požadovala zahájit jednání, aby Rusko co nejdříve ukončilo ostřelování, a to i za cenu ukrajinských ústupků.

Podle průzkumu 71 procent dotázaných plně souhlasí s názorem, že Ukrajina musí klást ozbrojený odpor bez ohledu na rozsáhlé ostřelování ukrajinských měst. Dalších 15 procent s tímto názorem spíše souhlasilo.

Většinový názor podle průzkumu převládá i na východě Ukrajiny, kde zejména obyvatelé Charkovské a Doněcké oblasti čelí ustavičnému ostřelování ruskými raketami a děly. Pro boj se vyslovila i většina ruskojazyčných dotázaných, přesněji 66 procent. Pro jednání i za cenu ústupků se vyslovilo 29 procent ruskojazyčných respondentů. V případě ukrajinsky hovořících účastníků průzkumu činil tento poměr 89 ku sedmi procentům.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je čtvrtek 28. září 2023

Očekáváme v 9:00 21°C

Celá předpověď