Ukrajina zakázala používání místopisných názvů spojených s Ruskem

foto V jihoukrajinské Oděse v noci odstranili pomník ruské carevny Kateřiny II. Veliké, která přístavní město v 18. století nechala založit. 29. prosince 2022.

Kyjev - Ukrajina zakázala používání místopisných názvů odkazujících na Rusko. Příslušný zákon schválili poslanci ukrajinského parlamentu, informovala ukrajinská média. Zákaz se vztahuje na označení symbolizující okupační mocnost nebo její významná, historická a kulturní místa a také na osoby, které provedly vojenskou agresi vůči Ukrajině, vyplývá podle serveru RBK-Ukrajina ze schválené novely zákona o zeměpisných názvech.

"Cílem zákona je dekolonizace zeměpisných názvů a regulace používání zeměpisných názvů a symbolů státu, který se dopustil ozbrojené agrese proti Ukrajině," citoval server LB.ua z důvodové zprávy k zákonu.

Připomínky ruské a sovětské nadvlády šlo na Ukrajině donedávna najít téměř všude. Od 24. února, kdy ruský prezident Vladimir Putin zahájil válku proti jejich zemi, začali Ukrajinci s větším důrazem prosazovat vlastní historický odkaz a obce se začaly aktivněji zbavovat sovětských a ruských názvů a pomníků.

Například v Kyjevě byl v únoru odstraněn pomník sovětského letce Valerije Čkalova a památník sovětského maršála Nikolaje Vatunina. Na konci loňského prosince v jihoukrajinské Oděse odstranili pomník ruské carevny Kateřiny II. Veliké, která přístavní město nechala v 18. století založit.

Již v roce 2015 přijala Ukrajina zákon o dekomunizaci, který zakazoval používání komunistických symbolů a nařídil přejmenovat místopisná označení související s komunismem. V důsledku toho se změnily názvy více než 50.000 ulic a bezmála 1000 měst a vesnic. Výjimku měly památníky spojené s druhou světovou válkou.

Podle loňského průzkumu sociologické agentury Rejting bylo 71 procent Ukrajinců pro odstranění pomníků spojených s Ruskem. Více než 65 procent respondentů se vyslovilo pro přejmenování ulic, jejichž název odkazuje na Rusko či Sovětský svaz.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je úterý 30. května 2023

Očekáváme v 15:00 22°C

Celá předpověď