Ukrajina posílí armádu a doufá v další jednání o míru, řekl Zelenskyj

foto Ukrajinský voják si upravuje řemínek své zbraně v zákopu na frontové pozici v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny, 31. ledna 2022.

Kyjev - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes podepsal dekret o posílení obranyschopnosti země, který počítá se zvětšením ukrajinské armády o 100.000 vojáků v příštích třech letech a zvýšením jejich platů. Šéf státu to oznámil v parlamentu, kde také opět varoval před panikou kvůli hrozbě ruské invaze. Doufá, že se brzy podaří dohodnout další kolo mírových jednání Ukrajiny s Ruskem za zprostředkování Francie a Německa.

Ukrajina v současnosti podle západních varování čelí akutní hrozbě nového útoku Ruska, které u hranic shromáždilo přes 100.000 vojáků. Rusko, které na jaře 2014 anektovalo ukrajinský poloostrov Krym a podpořilo povstání proruských separatistů v Donbasu na východě Ukrajiny, popírá, že by mělo v úmyslu Ukrajinu napadnout. Moskva se ale od Západu domáhá bezpečnostních záruk, včetně toho, že Ukrajina nevstoupí do NATO.

"Naše vlast má hodně přátel a jsme jim za to vděčni, ale i přátelé mají svou vlast. Nezapomínejte na to. Nikdo místo nás nevybuduje Ukrajinu, nebude bránit Ukrajinu, neochrání Ukrajinu, nepozdvihne Ukrajinu. Musíme spoléhat jen na sebe," řekl Zelenskyj podle listu Ukrajinska pravda.

Prezident se také domáhal jednoty od ukrajinských politiků. "Můžete být v opozici vůči vládě, ale nemůžete být v opozici proti Ukrajině," vzkázal.

Zelenskyj podle agentury Unian zdůraznil, že dekret znamená počátek přechodu Ukrajiny k profesionální armádě. Počítá se zvýšením platů vojáků na úroveň nejméně tří minimálních mezd, s rozpracováním koncepce bydlení pro vojáky, veterány i rodinné příslušníky, se systémem kariérního růstu důstojníků a také se zvětšením početního stavu ozbrojených sil o 100.000 profesionálů do tří let a vytvořením dalších 20 brigád.

"Tento dekret jsem vydal nikoliv proto, že brzy vypukne válka. Říkám všem, že tento dekret je od toho, aby v nejbližší době i nadále panoval mír, mír na Ukrajině," řekl prezident a dekret před poslanci podepsal.

Zelenskyj dnes podle agentur také ohlásil, že se nyní domlouvá nová schůzka poradců lídrů zemí normandské čtyřky (Francie, Německo, Rusko a Ukrajina), přičemž doufá, že na ní se podaří vyjednat summit "čtyřky".

Poradci se setkali 26. ledna v Paříži a předběžně se dohodli, že se znovu sejdou za dva týdny v Berlíně.

"Aktivně pracujeme na tom, abychom v příštích dnech dohodli datum následující schůzky poradců v Berlíně, kde, jak doufám, bude dosaženo dohody ohledně schůzky vůdců normandské čtyřky," řekl Zelenskyj poslancům.

Zvýšení počtu ukrajinských vojáků může znamenat zvětšení ozbrojených sil Ukrajiny o 40 až 50 procent, uvedl ruský list Kommersant a dodal, že loňská ročenka londýnského Mezinárodního institutu strategických studií The Military Balance 2021 odhadovala početnost ukrajinských sil na 209.000 vojáků, z toho 145.000 sloužilo v armádě, 11.000 u námořnictva a 45.000 u letectva. Loni v létě ale ukrajinský parlament přijal zákon o zvětšení maximálního stavu ozbrojených sil z 215.000 na 261.000.

Agentura Reuters poznamenala, že Ukrajina má nyní ve zbrani téměř 250.000 lidí, což je ale mnohem méně, než kolika vojáky a zbraněmi disponuje Rusko, které je "v obrovské přesile".

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je sobota 1. října 2022

Očekáváme v 9:00 14°C

Celá předpověď