Ukrajina nabízí Gazpromu slevu 50 procent za dodatečný tranzit plynu

foto Sídlo ruské plynárenské společnosti Gazprom v Moskvě.

Kyjev - Ukrajina nabídla ruskému plynárenskému gigantu Gazprom slevu 50 procent ze současného tarifu za dodatečný tranzit plynu do Evropy. Oznámil to dnes mluvčí ukrajinského prezidenta Serhij Nykyforov.

Tajemník ukrajinské bezpečnostní rady Oleksij Danilov krátce předtím uvedl, že Kyjev je připraven zvýšit roční tranzit plynu do Evropy o 55 miliard metrů krychlových ze současných 40 miliard metrů krychlových dojednaných v rámci pětileté smlouvy s Gazpromem. Země je také připravena vyhovět žádosti o zvýšení dodávek plynu do Moldavska. Žádné další podrobnosti však nesdělil, napsala agentura Reuters.

Gazprom má právo zarezervovat si dodatečné tranzitní kapacity navíc k těm, které už si vyjednal dříve a které využívá. V letošním roce ale většinou odmítal kupovat si velké objemy volných kapacit přes Ukrajinu. Ukrajinský provozovatel plynovodů minulý týden navíc uvedl, že Rusko posílá přes Ukrajinu dál do Evropy méně plynu, než k jakým objemům se zavázalo ve smlouvě.

Evropa v letošním roce zažívá prudký růst cen plynu, který vede i ke zdražování elektřiny. Rusko v poslední době čelí obviněním, že záměrně odmítá zvyšovat dodávky plynu na evropský trh, aby si zajistilo rychlý souhlas se spuštěním plynovodu Nord Stream 2. Moskva taková obvinění odmítá.

Nord Stream 2 už je hotový, zatím ale nemá v Německu potřebná povolení. Plynovod bude dodávat plyn z Ruska po dně Baltského moře přímo do Německa, jeho kapacita činí 55 miliard metrů krychlových za rok. Od roku 2011 už je v provozu plynovod Nord Stream 1, který vede paralelně a má stejnou kapacitu.

Kontrolu nad Gazpromem má ruský stát. Kreml i Gazprom už několikrát uvedly, že Rusko plní všechny dlouhodobé závazky na dodávku plynu, které má s evropskými odběrateli uzavřené. To potvrzují i největší plynárenské firmy v Evropě, které od Gazpromu nakupují. Ruský prezident Vladimir Putin tento týden prohlásil, že Rusko je připraveno po schválení nového plynovodu zvýšit okamžitě dodávky plynu do Evropy o zhruba o deset procent.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je čtvrtek 2. prosince 2021

Očekáváme v 3:00 5°C

Celá předpověď