Ukrajina kvůli zničené přehradě evakuovala na 2000 lidí

foto Ulice Chersonu během záplav způsobených zničením Kachovské přehrady, 7. června 2023.

Kyjev/Moskva - Ukrajina musela dosud kvůli zničené Kachovské přehradě evakuovat více než 2000 lidí, informovala agentura Reuters s odkazem na dnešní prohlášení ukrajinské prezidentské kanceláře. Ukrajinské úřady doufají, že voda přestane stoupat do konce dnešního dne. Ruské okupační úřady v Chersonské oblasti uvedly, že zvýšená vodní hladina na jejich straně Dněpru vydrží tři až deset dní, napsala agentura TASS.

Ze zaplavených lokalit se podle Oleksije Kuleby z ukrajinské prezidentské kanceláře dosud muselo evakuovat na 2000 lidí. Voda podle něj kulminovala v 17 obcích, kde dohromady žije zhruba 16.000 lidí. Ukrajinské záchranné služby před polednem hovořily o nejméně 1900 zaplavených domech.

Evakuace dnes pokračovala v Chersonu, kde voda v nízko položených čtvrtích vystoupala do několikametrové výšky. "Se ženou jsme byli od včerejška (úterý) na střeše domu. Byl zaplavený až po strop," řekl listu Ukrajinska pravda 58letý Oleksandr z chersonské ulice Perša Rybna.

Zvýšená hladina vody v Ruskem okupované části Chersonské oblasti vydrží podle agentury TASS až deset dní. Okolo stovky obyvatel Nové Kachovky voda uvěznila v jejich domech, uvedl Ruskem dosazený starosta okupovaného města Vladimir Leonťjev. Při záplavách podle něj uhynuly tisíce divokých zvířat v přilehlém národním parku.

Ukrajinské i ruské úřady dnes také podle agentury Reuters varovaly před ruskými minami, které spláchla voda. Podle ukrajinského vojenského analytika Oleha Ždanova mohlo protržení přehrady zasáhnout minová pole na Ruskem kontrolovaném východním břehu Dněpru. "Zaplavilo to minová pole, miny to spláchlo a nikdo neví, kde se vynoří," řekl. O zaplavení minových polí na Ruskem okupované straně Dněpru dnes hovořil i šéf okupační správy Chersonské oblasti Vladimir Saldo.

V Nové Kachovce se pohřešuje nejméně sedm lidí, voda klesá

V okupovaném městě Nova Kachovka na jihu Ukrajiny se po záplavách způsobených zničením Kachovské přehrady pohřešuje nejméně sedm lidí. Uvedl to Moskvou dosazený starosta města, podle kterého muselo být z Nové Kachovky evakuováno přes 900 lidí. Voda v oblasti ale začala ustupovat, píše s odvoláním na místní představitele agentura TASS. Ukrajinská správa Chersonské oblasti uvedla, že voda na pravém břehu Dněpru k dnešnímu ránu zaplavila na 1850 domů. OSN informovala o tom, že naléhavou pomoc potřebuje přes 16.000 osob. Humanitární dopady situace podle ní ale pocítí statisíce osob.

"Voda v tento čas, v 8:35 (místního času, 7:35 SELČ) klesla o půl metru od nejvyššího bodu," uvedl proruský starosta Nové Kachovky Vladimir Leonťjev. Dříve uvedl, že místní správa ví s jistotou o sedmi pohřešovaných.

V úterý se z Nové Kachovky muselo evakuovat na 900 lidí, voda ve městě dosáhla až 12 metrů a zaplavila i menší obce níže po proudu Dněpru. "Vesnice Korsunka je zcela pod vodou, Dniprjany a Krynky jsou zaplavené až po střechu," uvedl Leonťjev. Proruská správa části okupované ukrajinské Chersonské oblasti dnes podle agentury TASS vyhlásila nouzový stav.

Záplavová vlna zasáhla i opačný břeh Dněpru, který má pod kontrolou Ukrajina. Ukrajinský šéf chersonské regionální vojenské správy Oleksandr Prokudin podle agentury Unian uvedl, že zaplaveno bylo 1852 domů.

"Během noci jsme nezaznamenali nic neobyčejného. Intenzita záplav slábne, nicméně kvůli značnému poničení ještě čekáme další vodu. Podle našich předpovědí se hladina v příštích 20 hodinách zvedne o další metr," uvedl Prokudin. K dnešnímu ránu podle něj musely úřady evakuovat 1457 lidí, z nichž 1286 žilo v chersonské ostrovní čtvrti Korabel.

Rozsah záplav ukazují podle agentury Reuters satelitní snímky společnosti Maxar Technologies, na nichž je vidět řada zatopených měst a vesnic. Z mnoha domů nad hladinu vyčnívají jen střechy.

"Všechno je ponořené ve vodě, všechen nábytek, lednička, jídlo, všechny květiny, všechno plave. Nevím, co mám dělat," vylíčila 53letá obyvatelka Chersonu, který je největším městem pod přehradou. Hladina Dněpru zde v úterý stoupla o 3,5 metru.

Hráz přehrady, která je jedním z největších vodních děl v Evropě, byla zničena v brzkých úterních hodinách. Ukrajina je přesvědčena, že za zkázu může Rusko, Moskva zase obviňuje Kyjev.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je neděle 1. října 2023

Očekáváme v 21:00 15°C

Celá předpověď