Ukrajina dosáhla propuštění 106 obránců Bachmutu z ruského zajetí, uvedl Jermak

foto Ilustrační foto - Ukrajinští vojáci na místě nejtužších bojů v Bachmutu na snímku z 21. dubna 2023.

Kyjev - Ukrajině se podařilo dosáhnout návratu 106 obránců Bachmutu z ruského zajetí do vlasti. Jde o osm důstojníků a 98 vojáků, oznámil dnes šéf kanceláře ukrajinského prezidenta Andrij Jermak. Nezmínil se, kolik Rusů propustil Kyjev z ukrajinského zajetí.

"Bojovali o Bachmut a předvedli výkon, který zabránil nepříteli v postupu dále na náš východ. Každý z nich je hrdinou našeho státu," zdůraznil Jermak. Ujistil, že dál pokračují práce na splnění úkolu od prezidenta Volodymyra Zelenského, tedy co nejdříve vrátit domů všechny zajatce.

Mezi osvobozenými zajatci je podle vojenské rozvědky 68 vojáků, kteří byli na Ukrajině dosud považováni za nezvěstné. Osud pohřešovaných těžce doléhal na jejich příbuzné. Z Ruska byla také repatriována tři mrtvá těla: dvou cizinců a jedné Ukrajinky.

Nejstaršímu navrátilci ze zajetí bylo 59 let, nejmladšímu 21, podotkla agentura Unian.

Připomněla, že předchozí výměna zajatců se odehrála 6. května, kdy se domů vrátilo 42 vojáků a tři vojákyně hájící ocelárny Azovstal coby poslední baštu ukrajinského odporu v přístavním městě Mariupol u Azovského moře. Až dosud se při výměnách podařilo osvobodit z ruského zajetí 2430 Ukrajinců a Ukrajinek, dodala agentura.

O město Bachmut v Donbasu na východě Ukrajiny sváděly obě strany urputné boje s mnoha oběťmi od loňského léta. Rusové nyní tvrdí, že město dobyli, Ukrajinci naopak hlásí, že se stále drží na předměstích a dosahují postupu na křídlech v okolí města.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je středa 31. května 2023

Očekáváme v 19:00 20°C

Celá předpověď